Hırsızlık suçuna sürüklenmiş çocuk ve ergenlerin psikiyatrik tanı dağılımları ve psikometrik özellikleri
Rates of psychiatric diagnosis and psychometric features of child and adolescents who were dragged into robbery
- Tez No: 301197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Hırsızlık Türkiye'de son yıllarda çocuk ve ergenler arasında sıklığı giderek artan bir suç türüdür. Bu çalışmada hırsızlık suçuna sürüklenmiş erkek ergenlerin psikiyatrik tanı dağılımları, sosyodemografik ve nöropsikolojik özellikleri incelenmiştir.Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalına getirilen/başvuran 12-18 yaşları arasında, hırsızlık suçuna sürüklenmiş 30 katılımcı çalışmaya alınmıştır. Ayrıca görüşme anına kadar herhangi bir suça yönelmemiş yaş ve zekâ açısından aralarında anlamlı fark bulunmayan 30 erkek ergenden oluşan sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri saptanmış, davranışsal profil ve dürtüselliklerini değerlendirmek için Çocuklar için Depresyon Değerlendirme Ölçeği (ÇDÖ), Conner's Ana\Baba Derecelendirme Ölçeği (CADÖ-48) ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) verilmiş ve nöropsikolojik özelliklerini belirlemek amacı ile Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve Stroop Testi uygulanmıştır.Bulgular: Çalışmamızda hırsızlık suçuna sürüklenmiş ergenlerin %63'ü en az bir psikiyatrik tanı almıştır. Bu grup içinde DEHB (%56) ve Depresif bozukluğun (%26) en sık görülen psikiyatrik bozukluklar olduğu belirlenmiştir. Vaka grubunun sosyodemografik özellikleri incelendiğinde sağlıklı kontrol grubuna göre, okul alanında daha çok sorun yaşadıkları ve daha sık okuldan kaçtıkları tespit edilmiştir. Psikometrik değerlendirmede kullanılan WKET ve Stroop Testi sonuçlarına göre, hırsızlık suçuna sürüklenmiş ergenlerin sağlıklı kontrollere kıyasla yürütücü işlev performanslarının daha kötü olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda bu grubun, davranışsal sorun alanlarında sağlıklı kontrollerden daha fazla sorun yaşadıkları ve dürtüsellik puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.Sonuç: Hırsızlık suçuna sürüklenen çocuklar arasında psikiyatrik bozuklukların sıklıkla görüldüğü, bu çocukların dürtüsellik ve yürütücü işlev alanlarında sorunlar yaşadıkları saptanmıştır. Psikiyatrik bozukluklar, suça sürüklenen çocuklarda hırsızlık suçunun oluşumu, ceza süreci ve suçun tekrarı gibi alanlarda etkili faktörlerdir. Bu nedenle psikiyatrik hastalıkların erken fark edilmesi ve etkin tedavisi suçun azaltılabilmesi ve bireyin topluma yeniden kazandırılabilmesi açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Robbery is a crime that has an increasing incidence among children and adolescents in Turkey. In this study we investigated the rates of psychiatric diagnosis, sociodemographic and neurophysiologic features of male adolescents who dragged into robbery.Methods: Thirty adolescents (12-18 year-old, male) who were referred to Ondokuz Mayis University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department for psychiatric assessment because of a robbery were included. Another 30 male adolescents matched in terms of age and level of intelligence and who did not dragged into any crime were included as a control sample. Sociodemographic variables are collected and to assess behavioral profile and impulsivity, Child Depression Inventory (CDI), Conner?s Parent Rating Scale-48 (CPRS-48), and Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11) were given. In addition, to assess the neurophysiological profile, Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and Stroop Test were applied.Results: 63% of the subjects in the group where the adolescents were dragged into robbery were foundto have at least one psychiatric diagnosis. Mostly the diagnosis were Attention Deficit/ Hyperactivity Disorder (ADHD) (56%) and Major Depressive Disorder (MDD) (26%). Investigating the sociodemographic variables of the index group we found that they had more school problems and escaped school more compared to control subjects. Results of the WCST and Stroop Tests reveal that compared to control cases, the adolescents who were dragged into robbery had worse performance in terms of executive functions. In addition, these adolescents had more behavioral problems and higher scores in impulsivity scale.Conclusion: The results indicate that most of the adolescents who were dragged into robbery have at least one psychiatric disorder and they have problems in impulse control and executive function era. Psychiatric disorders significantly influence the formation of the robbery crime, punishment process and recurrence of the crime. Therefore, early recognition of the psychiatric disorder and effective treatment have an extremely important effect on decreasing the incidance of crime and reparticipation of the adolescent into the community.