Spor eğitimi veren öğrenim kurumlarının değişim ihtiyacının belirlenmesi (gazi üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulu örneği)
The determınatıon of the need for change of the educatıon ınstıtutıons whıch present sports traınıy (example of gazı unıversıty college of the phsıcal traınıy and sports)
  1. Tez No: 301220
  2. Yazar: DİLEK TUFAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, spor eğitimi veren öğrenim kurumlarının değişim ihtiyacının belirlenmesi ayrıca bu konuda bundan sonra yapılacak çalışmalara yol göstermek amacıyla yapılmıştır İki aşamadan oluşan araştırma için öncelikle ilgili kaynaklar taranmış ve gerekli bilgiler toplanmıştır. İlk aşamada, Türkiye'de spor örgütlerindeki değişim ihtiyacının ölçülebileceği bir ölçek bulunamadığından bu konuda araştırmacı tarafından bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilmesinde izlenen istatistiksel süreç ve analiz sonuçları ile ilgili bilgilere bu bölümde yer verilmiştir. İkinci aşamada ise geliştirilen ölçek yardımıyla çalışmanın evrenini oluşturan örgütün değişim ihtiyacı belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde 2009_2010 yılları arasında öğrenim gören 1265 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 190 erkek ve 167 kadın öğrenciden oluşan toplam 357 katılımcı oluşturmaktadır.Bu çalışmada kullanılan ölçeğin (Değişim için durum belirleme ölçeği) ilk kısmında katılımcıların cinsiyetleri, yaşları, bölümleri ve sınıfları gibigenel demografik özelliklerine ait bilgilerin elde edilmesine yönelik sorulara yer verilmiştir. İkinci kısmında ise, değişim için durum belirleme ölçeği ile ilgili sorular yer almaktadır. Değişim için durum belirleme ölçeği 4 alt boyuttan oluşmaktadır; mevcut durum alt boyutu (1-14. sorular), değişim ihtiyacı alt boyutu (15-26. sorular), değişim süreci alt boyutu (27-31. sorular) ve değişimin sonucu alt boyutu (32-33. sorular). Katılımcılardan ölçekte yer alan ifadeleri, 1(kesinlikle katılmıyorum) ile 5 (kesinlikle katılıyorum) arasındaki ifadelerle değerlendirmeleri istenmiştir. Değerlendirme sonucunda yüksek puan oluşması durumu katılımcıların ölçeğe genelde ve alt boyutlarda katılma eğiliminde olduklarını göstermektedir.Bir sonraki aşamada ise, ölçeğin geçerliğini test etmek için KMO (Kasier-Meyer-Olkin), Barlett ve Temel Bileşenler (Faktör) Analizi uygulanırken, güvenilirlik düzeyini belirlemek için Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı (?=0,938) ölçek genelinde ve alt boyutlarda uygulanmıştır. Pilot çalışmada 35 sorudan oluşan ölçek geçerlik güvenilirlik analizinden sonra 33 soruya indirilmiş ve analizler ölçek genelinde ve alt boyutlar bazında 33 sorudan oluşmuştur.Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik düzeyinin test edilmesinden sonra ise, elde edilen ölçek aracılığıyla katılımcıların demografik değişkenlerine göre frekans, yüzde, t-testi, F-testi, Scheffe testi (Çoklu Karşılaştırma Testi) ve İlişki Katsayısı Testi gibi istatistiksel işlemler yapılmıştır.Nihayetinde, öğrencilerin değişimin gücüne ve gerekliliğine inandıklarını, okulda gerçekleştirilmek istenen değişimin organize ve planlı bir biçimde yönetilmesi ve gerçekleştirilmesi halinde, bütün paydaşların olumlu etkileneceğini ve başarıya ulaşılabileceğini, değişim sonucu olarak ta gelecekte örgüt kalitesinin artacağını ve gelişeceğini düşündükleri sonucuna varılmıştır.Buradan hareketle, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun değişim ihtiyacını olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the variation necessity of education instituations giving sports training and also to assist the works on this issue. For this research, cocnsisting of two stages, firstly, related resources were searched and required information was collected. In the first stage, a scale was developed by the investigator on this issue because it wasn?t seen a scale measuring the variation necessity in sports organization in Turkey. The information included in this section related to the results of statistical analysis of the process followed in developing scale.1265 students who study between 2009-2010 years at Gazi University Physical Education and Sports College, Physical Education and Sports Teacher, Sports Management and Trainer Education Deparments form the universe of the research. Also, 357 participant being formed 190 men and 167 women students who were chosen in the way of random sample and participated voluntarily form the sampling group.In the first part, the scale which is used as data collecting device (Determining Station Scale for Change) in this work, there are questions to get information about general demographic characteristics such as the participant genders, ages, departments and classes. In the second part, there are questions regarding with variation necessity scale. Variation necessity scale is formed 4 subsection; the available state subsection (1-14.questions), the variation necessity subsection (15-26.questions), the variation process subsection (27-31.questions) and the conclusion of the variation subsection (32-33.questions).Participants were asked to evaluate with expressions between 1 (strongly disagree) and 5 (strongly agree) expressions in the scale. As a results of the evaluation, formation of the high points , showed that participants tend to scale in general and subsection.In other stage, while KMO (Kasier-Meyer-Olkin), Barlett and Essential Constituent Factor Analysis was carried out in order to test the prevalence of the scale, Cronbach Alfa inner consistency coefficient (?=0,938) was carried out in general of the scale and subsections in order to determine the authenticity level. In pilot work, after the scale prevalence authenticity analysis which included 35 questions, it was reduced to 33 questions and analysises were formed from 33 questions in the general of the scale and in the base of subsections.After the prevalence and the authenticity of the scale had been tested, some statistical procedures were done such as frequency, percent, t-test, F-test, Scheffe test (Multi Comparison Test) and Relation Coefficient Test according to demographic variations of the participant.As a result, it is come to the conclusion that students believe in the power and the necessity of the variation, and they think that if the variation which is wanted to be realized in the school is managed and realized with organization and plan, all the shareholders will be affected positively and will be able to reach the success, and as a result of the variation, in the future, the quality of organization will increase and develop.So, it can be said that Gazi University Physical Education and Sports College need to the variation.