Doğum sonu ilk üç ayda annelerin depresyon yaşama durumlarının belirlenmesi
Determination of postpartum depression in 0 to 3 month old baby mothers'
- Tez No: 301221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, doğum sonu ilk üç ayda annelerin depresyon yaşama durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Nisan 2009 - Mayıs 2009 tarihleri arasında GATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sağlam Bebek Polikliniğine (n=117), Ağustos 2009 - Eylül 2009 tarihleri arasında Sarıkamış İlçe Sağlık Ocağına (n=190) başvuran 0-3 aylık bebeğe sahip olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 307 anne oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında; tanımlayıcı özellikleri belirlemede ?Sosyodemografik Veri Formu?, depresif risk grubunu değerlendirmede ?Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study, with the aim of determining in 0 to 3 month old baby mothers? pospartum depression.307 mothers who have 0 to 3 month old baby, accepted to participate in the research, and visited the GATA Pediatric Clinic, Health Baby Unit from April 2009 to May 2009 and Sarıkamış/Kars Health House from August 2009 to September 2009 were formed the research sample. Data was collected with ?Sociodemographic Data Form?, ?Edinburgh Postpartum Depression Scale?. Data analyze was done with X2 test, Fisher?s Exact X2 test and multiple variable regression model.Depressive symptoms were found 22.2% (n=26) in women lived in Ankara and 30.5% (n=58) in Sarıkamış (EPDÖ?13) (p>0.05).