Aliağa gemi geri dönüşüm sektöründe çalışan işçilerin iş kazası ve olası meslek hastalıkları sıklığı ve ilişkili etmenler
Occupatıonal accıdent and occupatıonal dıseases freqency and related factors of workers at alıağa dismantlıng regıon
- Tez No: 301223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmamızda gemi geri dönüşüm sektörünün iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili durum tespitinin yapılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik önerilerin ortaya konmasına özen gösterildiği bir tez çalışması hedeflenmiştir.İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sektörde yapılan çalışanlara yönelik ilk saha araştırmalarından biri olması yönüyle, bu çalışmayla dünyada ve Türkiye'de bu alandaki bilimsel çalışma açığının bir miktar kapatılması beklenmektedir.Yöntem olarak Aliağa Söküm Bölgesinde ağır ve tehlikeli işler sınıflamasına giren işletmelerde çalışanların iş kazası geçirme durumları ve olası meslek hastalıklarına yakalanma ile ilgili olduğu düşünülen veriler anket çalışması ile toplanarak istatistiki analiz methodları ile değerlendirilmiştir.Araştırmamız sonucunda iş kazalarının nedeni ağırlıklı olarak dikkatsizlik, kişisel nedenler, yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmaması ve kişisel koruyucu donanım kullanılmaması olarak bulunduğundan öncelikli olarak çalışanlara yönelik mesleki, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yaygınlaştıracak uygulamalı yetişkin eğitimleri ile düzeltilmelidir. Kişisel koruyucu donanım kullanımını arttıracak tedbirler alınmalıdır.İş kazası ve meslek hastalıklarına yönelik kesitsel araştırmamız risk değerlendirmesi konusunda da öncelikli riskler ve önlemlerin alınması hususunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary goals of this study are to bring up the conditions in the ship recycling industry with respect to occupational health and safety and to develop recommendations that target to improve these working conditions.It is expected that this study will supply to some certain extent the paucity of scientific studies over the world and in Turkey about occupational health and safety in that it is one of the precursor field studies tending directly towards the workers in this industry.As to the methodology, the data on the occupational accidents of the laborforce in those enterprises categorized as heavy and hazardous in Aliağa Dismantling Region and on the potential of labor contracting occupational dieases are collected by way of surveys and this data is then statistically analyzed.The key finding of the study is that the main causes of occupational accidents are negligence, personal conditions, inadequacy of safety measures and insufficient use of personal protective equipment; hence, these causes should be addressed primarily with longtime practical training that will raise awareness on the occupational health and safety. Measures should be taken to increase the use of personal protective equipment.This cross-sectional study on occupational accidents and occupational diseases will be a guide on the primary risks and measures within a risk assessment in the industry.