Türkiye gemi geri dönüşüm sektöründe çalışan personel profilinin incelenmesi
A research on employee profile at ship recycling sector in Turkey
- Tez No: 486512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gemi geri dönüşümü, ekonomik ömrünü tamamlamış gemilerin seferlerden çekilerek, ekonomiye tekrar kazandırılmak üzere, geri dönüşüm (recycling) işlemine tabi tutulmasıdır. Teknik anlamda eski gemilerin kıyıda, iskelede, kuru havuzda veya gemi kızağında parçalara ayrılması işlemlerinin bütünüdür. Ekolojik dengenin korunmasında etkin bir rol üstlenen gemi geri dönüşümü Dünya Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından da“yeşil endüstri”diye de anılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de sadece Aliağa'da faaliyette bulunan gemi geri dönüşüm sektörü ve bu sektörde çalışan personel profilini ele almıştır. Çalışmamızın amacı, sektörde faaliyet gösteren işletmelere personel ve çalışma koşullarıyla ilgili mevcut durumu göstermek ve karşılaşılabilecek sorunların çözümlerini belirlemektir. Yapılan literatür araştırmalarında, sektörün uluslararası ve ulusal kapsamda daha çok çevre kirliliği üzerinde odaklandığı anlaşılmış, sektörde emek harcayan insan boyutunun göz ardı edildiği gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkarak gemi geri dönüşüm sektöründe, çalışanlara yönelik bir saha çalışması yapılması düşünülmüştür. Araştırmada sektör çalışanlarının sosyo-ekonomik özellikleri, çalışma koşulları ve sağlık durumlarıyla ilişkili etmenler anket çalışmasıyla incelenmiş, yapılan gözlem ve değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ship recycling is withdrawal of the vessels from voyages which completed their economic life span to be demolished for the purpose of recycling. Technically, whole process is to cut off in pieces on the shore, at the pier or at dry dock. Playing an active role in protecting ecological balance, ship recycling is considered by International Maritime Organization (IMO) as a“green industry”. This study, addressing the ship recycling activities which is located only in Aliaga in Turkey and working personnel in this sector. It has been conducted to point business organizations the current situation regarding staff and working conditions to determine the solutions to the problems that may be encountered in the future. Through literature studies, it has been understood that the sector was focused more likely on regarding environmental pollution issues by international and national scopes and it has been also observed that human labour power is ignored in this sector. Starting from current status, a field study has been carried out to investigate ship recycling emplyees. In the study of research, factors which are related to socio-economic characteristics of employees, working and health conditions are analysed through surveys and all the observations and evaluations have been presented into forward.