6-18 yaş arası çocuklarda dış interorbital mesafe referans değerleri
6-18 yaş arası çocuklarda dış interorbital mesafe referans değerleri
  1. Tez No: 301224
  2. Yazar: MEHTAP ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ MAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Diş Hekimliği, Family Medicine, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Altı ile 18 yas Türk çocuklarında yas ve cinse göre dıs interorbital mesafe(D?OM) referans değerlerini belirlemek.Metod: Kayseri ilinde yasayan, 6-18y arası 4538 (2516 kız, 2022 erkek) sağlıklıçocuk ve adölesan üzerinde yapılmıs kesitsel bir çalısmadır. Ölçüm için Hertelegzoftalmometre kullanılmıs, yas ve cinse göre ortalama ve standart sapmalarhesaplanmıstır.Bulgular: Dıs interorbital mesafe için 3, 5, 10, 15, 25, 50, 75, 85, 90, 95, 97ncipersentiller; her yas ve cins için ortalama ve standart sapma hesaplanmıstır. Tüm yasgruplarında erkeklerin D?OM ortalama değerleri, kızlardan belirgin sekildeyüksektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To produce age and gender specific outer interorbital distance (OIOD)references for Turkish children aged 6-18 years old.Methods: Outer canthal distance was measured in 4538 (2516 female, 2022 male)healthy children and adolescent between the ages of 6 and 18years from Kayseri.This is a cross-sectional study. Hertel exophthalmometer was used and age andgender specific standard deviations and percentiles were calculated for OIOD.Results: The 3rd, 5th, 10 th, 15 th, 25 th, 50 th, 75 th, 80 th, 85 th, 90 th, 95 th, 97 thpercentiles of OIOD, the mean and standard deviation for each age and gender wascalculated. The OIOD of males was significantly wider than females in all agegroups.