Posterior lomber interbody füzyon ve füzyonu etkileyen faktörler
Posterior interbody füzyon ve füzyonu etkileyen faktörler
- Tez No: 301229
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KEMAL KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Yaşlanma ile beraber artan disk dejenerasyonu, özellikle lomber bölgede ve daha az servikal ve torakal bölgede karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgelerdeki stabilizasyon bozukluklarının cerrahi tedavisinde interbody füzyon teknikleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada özellikle lomber bölgenin stabilizasyonu için kullanılan interbady tekniklerinden PLİF (Posterior Lomber Interbody Füzyon),fasetektomi ile PLİF ve TLİF(Transforaminal Interbody Füzyon)'i, bunların birbiri üzerine üstünlükleri araştırıldı. Ayrıca füzyonu etkileyen faktörlerden: Yaş, cinsiyet, kullanılan greft (otogret,allogreft), kafes kullanımı, sigara ve diabetin füzyona etkileri incelendi. Ayrıca cerrahi tekniğe göre ağrı skalaları ile hastaların postoperatif izlemleri yapılmış ve bunlara göre cerrahi başarı değerlendirilmiştir.GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmada 2005-2009 yılları arasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalında, dejeneratif disk hastalığı nedeniyle lumbosakral füzyon ameliyat yapılan olgular, retrospektif olarak incelendi. Bu sürede 105 olguya füzyon amacıyla olgulara PLİF kafessiz, PLİF fasetektomi kafesli (polietereterketon (PEEK)) veya trans-foraminal interbody füzyon (TLİF) kafesli yapıldı. Olgulara füzyon için otogreft (faset-lamina ve iliak kanat) ve/veya allogreft (grafton putty) konuldu. Bu olgulardan 2 yıllık düzenli takibi olan 69 olgu incelendi. Olguların yaş ortalaması 52.8±10.9 dur. Olgular 38±18 ay takip edilmişlerdir.BULGULAR: Tüm olgularda 2 yıl sonunda %100'de füzyon görüldü. Otogreftle yapılan füzyonun, allogreft ve sentetik greftle yapılan füzyona oranla daha erken füzyonlaştığı görüldü. Yaş arttıkca füzyon hızı azaldı. Erkeklerde füzyonlaşma kadınlara oranla daha hızlıydı. İnterbody füzyon için kullanılan kafesler füzyonu hızlandırmıştı. Ancak intervertebral yüksekliği artırmaktadır ve kafesli olguların uzun dönem klinik sonuçları kafessiz olgulara göre daha iyiydi. Kullandığımız cerrahi tekniklerle beklendiği gibi lomber lordoz açısında artış saptanmıştır. VAS ve Ostwersy skalalarına bakıldığında, cinsiyete ve yaşa göre farklılık görülmemiştir. Odom skalasına göre 50 yaşın üzerinde başarı oranı %88.0 iken, elli yaşın altında ise %96.3'dür. Kadın ve erkek cinsiyet açısından değerlendirildiğinde, Odom skalasında kadınlarda başarı oranı %92.0 iken, erkeklerde, %88.8'dirSONUÇ: Uygulanan cerrahi teknikle 2 yılda tüm hastalar %100 füzyona gitmiştir. Genç hastalarda füzyon hızlıdır. Otogreftle füzyonlaşma allogrefte oranla hızlıdır. Gençlerde postoperatif ağrı yaşlılara oranla daha azdır.ANAHTAR KELİMELER: Lomber füzyon, Posterior lomber interbody füzyon, Transforaminal interbody füzyon, fasetektomi
Özet (Çeviri)
AIM: Aged with the increasing disc degeneration, especially in the cervical and thoracic region, lumbar region and stands out less. Interbady fusion techniques in these areas are frequently used in the surgical treatment of disorders stbilizasyon. Interbady techniques used in this study, particularly for the stabilization of the lumbar region PLİFve TLİF'i, their superiority over one another was investigated. In addition, fusion of the main factors affecting: Age, sex, graft status (otogret, allograft), the use of cage effects, and factors such as smoking and diabetes were examined. In addition, surgical technique, postoperative follow-up of patients with pain scales were compared and evaluated them according to the surgical success.MATERIALS and METHODS: In this study, between 2005-2009, Erciyes University Faculty of Medicine at the Department of Neurosurgery, lumbar fusion surgery for degenerative disc disease of the cases were reviewed retrospectively. During this period was 105 patients in order to fusion PLİF, TLİF. 69 cases with a 2-year follow-up of these patients were examined regularly. The mean age is 52.8±10.9. The patients were followed for 38±18 months. PLİF not cage cases, PLİF cage facetectomy (polietereterketon (PEEK)) or trans-foraminal interbody fusion (TLİF) were caged. Autograft for fusion cases (facet-lamina and iliac wing) and / or allograft (Grafton putty) was established.RESULTS: As a result of fusion rates were evaluated in surgical patients. Accordingly, 2 end of the year at 100% fusion was observed in all patients. In Otogreft the fusion, the fusion compared with allograft and synthetic graft takes place more quickly. Fusion decreased with age. Fusion is faster in men than women. However, patients with intervertebral cage height increases and long-term clinical results are better than patients not cages. Surgical techniques we use are as expected, had an increase of lumbar lordosis angle. Follow-up radiography and CT fusion easy, inexpensive method. From VAS and Ostwersy scala, did not vary by gender and age. According to Odom's scale, while 88.0% success rate over 50 years of age, while 96.3% under the age of fifty. Odom's scale, while 92.0% success rate for women, men,% 88.8. The average is 91.2%, respectively.CONCLUSION: The surgical technique consisted of fusion of 100% in all patients within 2 years. Fusion is faster in young patients. Otogreftle allograft fusion is faster than the fusion. In young people than older people are less postoperative pain.KEY WORDS: Lumbal fusion, Posterior lumbal interbody füsion, Transforaminal interbody füsion, facetectomy