Akut apandisitin tedavisinde açık, klasik laparoskopik ve tek insizyondan laparoskopik appendektomi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparasion of open, laparoscopic and single ıncision laparoscopic surgical procedures ın the treatment of acute appendicitis
  1. Tez No: 301272
  2. Yazar: ALPER SÖZÜTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUSA DİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akut apandisit, ani karın ağrısı şikayeti olan hastalarda en sık saptanan nedenlerden biridir. Laparoskopik girişimlerin yaygın olarak kullanılmaya başlanması, tecrübenin artması ve hastalarda minimal invazif girişimle ameliyat sonrası ağrıda azalma, erken işe dönüş ve daha iyi kozmetik sonuç gibi kazanımlar elde edilmesi, apandisit için mevcut standart tedaviyi sorgulanır hale getirmiştir. Bu prospektif randomize çalışmada, akut apandisit nedeni ile açık (AA), klasik laparoskopik (KLA) ve tek insizyondan laparoskopik appendektomi (TILA) uygulanan hastalarımızın sonuçlarını değerlendirmek amaçlandı.Çalışmaya dahil olma kriterlerini taşıyan, akut apandisitli ardışık 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, uygulanan yönteme göre AA, KLA ve TILA uygulananlar olmak üzere üç gruba randomize edildi.Gruplar, kendi aralarında hastaların demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri, operasyon süreleri, peroperatif komplikasyonlar, appendiks histopatolojik özellikleri, ağrının şiddeti, analjezi gereksinimi, oral tolerans süresi, gaz deşarj süreleri, hastanede kalış süreleri, postoperatif komplikasyonlar ve kozmetik görünüm açısından değerlendirildi.KLA ve TILA grubunda, ameliyat sonrası 3., 6. ve 12. saatte ağrı skorunun (3., 6. ve 12. saat için p=0.001) ile analjezi ihtiyacının (p=0.001) AA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi. KLA veya TILA sonrası oral alım daha erken tolere edildi (p= 0.017 ve p=0.023). Hastanede kalış süresi diğer iki grupta AA'ya göre daha kısaydı. Kozmetik sonuç, KLA ve TILA için mükemmel, AA işlemi için orta olarak değerlendirildi (p=0.001).Akut apandisit tedavisinde, KLA ve TILA yöntemleri, AA'ya göre hastalara ameliyat sonrası sağladıkları daha az ağrı, analjezi ihtiyacı, erken oral tolerans, hastanede kısa kalış süresi ve daha iyi kozmetik sonuçlar gibi avantajlarla birlikte uygun hastalarda güvenle uygulanabilir cerrahi yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is one of the most common causes of acute abdomen in patients with acute abdominal pain. The standard treatment method is open appendectomy by McBurney incision. However, by the widespread usage of laparoscopic procedures with increased experience and the obtained benefits such as postoperative pain reduction, early return to work and better cosmetic results in patients by minimally invasive approach, the current standard treatment for appendicitis has become questionable.In this prospective randomized study, we aimed to evaluate the outcomes of open (OA), conventional laparoscopic (KLA) and single-incision laparoscopic (SILA) surgical methods in terms of the surgical benefits of the patients with acute appendicitis.A total of 75 consecutive patients with acute appendicitis who met inclusion criteria were enrolled in this study. The method to be applied was determined by the computer randomization program. According to the performed method, the patients divided into three groups to OA, CLA and SILA. The groups were evaluated in terms of patient?s demographic characteristics, pathology of appendix, operating time, pain scores, analgesic requirement, duration of oral tolerance and gas discharge, hospital stay, postoperative early and late complications and cosmetic results.The postoperative 3, 6, 12 h pain scores and analgesic requirement were significantly lower in KLA and TILA compared with AA (p=0.001 and p=0.001, respectively). Duration of oral tolerance and hospital stay of KLA and TILA was shorter than AA (p= 0.017 and p=0.023, respectively). The cosmetic result was evaluated as excellent in KLA and TILA, while moderate in AA group (p=0.001).KLA and TILA are safe and applicable methods in the treatment of acute appendicitis with the advantages of less postoperative pain, analgesic requirement, early oral tolerance, shorter hospital stay and considerable cosmetic results.