KOAH'lı hastarda regulatuvar T hücre düzeyi
Level of regulatory T cells ın patients with COPD
  1. Tez No: 301273
  2. Yazar: GÖKÇEN ALICI SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. GÜLÇİN ESKANDARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), irreversible ve genellikle ilerleyici hava akımı kısıtlaması ile karakterize bir hastalık olup, zararlı partikül ve gazlara karşı akciğerlerde gelişen anormal inflamatuvar yanıtla ilişkilidir. Sigara içimi KOAH patogenezinde en önemli yeri tutarken, tüm sigara içenlerde KOAH gelişmemektedir. İmmün homeostazda önemli rolü olan immünmodülatör ve antiinflamatuvar etkilere sahip regulatuvar T hücrelerin (Treg) KOAH patogenezindeki rolü ile ilgili kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada Treg hücrelerin KOAH'taki rolünü belirlemeyi amaçladık.Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran GOLD 2009 (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease; KOAH`a karşı küresel girişim) kriterlerine göre klinik ve spirometrik olarak KOAH tanısı almış 79 stabil hasta ile sigara içen 30 ve sigara içmeyen 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. KOAH'lı hastalar evrelerine göre 3 gruba (hafif, orta, ağır) ayrıldı. Kontrol ve hasta gruplarında periferik kanda flow sitometri yöntemi ile CD3+, CD19+, CD4+, CD8+, CD4+CD25+FoxP3+ (Treg) hücre yüzdeleri ve absolut sayı/µL düzeyleri ile CD4 /CD8 oranları hesaplandı.Çalışmamızda stabil KOAH'lı hasta ve subgrupları (hafif, orta, ağır) ile kontrol grupları arasında yapmış olduğumuz karşılaştırmalarda sigara içen kontrol grubuna göre KOAH grubu ile hafif ve orta KOAH subgruplarında CD4 hücre yüzdeleri istatistiksel olarak anlamlı düşüş gösterirken, bu düşüş absolut sayıda gözlenmedi. CD4/CD8 oranlarını sigara içen kontrol grubuna göre KOAH ve KOAH subgruplarında istatistiksel olarak anlamlı düşük bulduk. Treg düzeylerini ise KOAH'lılarda sigara içen kontrol grubuna göre, ağır ve orta KOAH'lı hastalarda da her iki kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmış saptadık.Sonuç olarak periferik kanda normal akciğer fonksiyonuna sahip sigara içenlerde Treg düzeylerinin düşük olması, KOAH hastalarında oluşan inflamasyona sekonder olarak regulatuvar T hücre düzeyinin arttığını ve KOAH'lı hastalarda Treg artış derecesinin hastalığın evresiyle ilişkilendirilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
COPD disease is characterized by irreversible and generally progressive airflow limitation and COPD is associated with an abnormal inflammatory response against harmful particles and gases in the lungs. Cigarette smoking is the most important role in the pathogenesis of COPD, but COPD does?nt occur in all smokers. There is a limited number of studies on the role of regulatory T cells (Treg) which has immunomodulatory, anti-inflammatory effects and important role in immun homeostasis in the pathogenesis of COPD. In this study, we aimed to determine the role of Treg cells in patients with COPD.In this study, we studied 79 stable patients attended to Mersin University Medical Faculty Hospital, Chest Diseases Clinic, that clinical and spirometric diagnosis of COPD according to GOLD 2009 criteria and 30 smokers and 30 non-smokers healthy individuals as control groups. COPD patients were divided into 3 groups according to the stage (mild, medium, severe). In the control and patient groups, peripheral blood CD3+, CD19+, CD4+, CD8+, CD4+CD25+FOXP3+ (Treg) percentages and absolute numbers of cells/µL and CD4 / CD8 ratios were investigated by flow cytometry.In our study, we made comparison between patients with stable COPD and disease subgroups (mild, moderate, severe) with control groups. Comparison of the smoking control group with COPD and mild, moderate COPD subgroups showed a statistically significant decrease of CD4 cell percentages, but this decrease was not observed in absolute numbers. We determined statistically significantly lower CD4/CD8 ratios of COPD and COPD subgroups than the smoking control group. We observed Treg levels in COPD patients were higher than smoking control group. Treg levels in patients with severe and moderate COPD were significantly increased compared to both of control groups. ?According to the finding of decreased levels of Treg in peripheral blood of smokers with normal lung function and the increased number of Treg cells in patients with COPD, we think that the increase may be secondary to inflammation and it is associated with disease severity.