İntravitreal olarak uygulanan bevasizumabın sistemik etkilerinin hayvan modeli üzerinde değerlendirilmesi
The evaluation of ıntravitreal bevacizumab?s systemic effects on animal model
  1. Tez No: 301271
  2. Yazar: ERDEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bevasizumab (Altuzan®, Roche, İsviçre) immünglobulin yapısında, humanize monoklonal bir antikor olup vasküler endotelyal büyüme faktörünü inhibe etmektedir. İlk olarak Amerikan Gıda ve İlaç Uygulamaları dairesi tarafından metastatik kolorektal kanserlerde intravenöz olarak kullanımına onay verilmiştir. Ancak son yıllarda, patofizyolojisinde vasküler endotelyal büyüme faktörünün rol aldığı çeşitli göz hastalıklarında endikasyon dışı olarak kullanılmaktadır. İlacın lokal etkileriyle ilgili bir çok çalışma yapılmış olup göz içi dokular için güvenilir olduğu kabul görmüştür. Bununla birlikte intravitreal olarak uygulanan ilacın sistemik etkileri konusunda yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı intravitreal olarak uygulanan bevasizumab molekülünün uzak organ etkilerini deneysel hayvan modeli üzerinde değerlendirmektir.Kırk adet erkek, genç erişkin, albino Yeni Zelanda tavşanı her bir grupta 8 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrılarak çalışmaya alındı. Kontrol grubundaki deney hayvanlarına herhangi bir girişim uygulanmazken grup I, II, III ve IV'deki hayvanların sağ gözlerine intravitreal 1.25 mg (0.05 ml) bevasizumab (Altuzan®, Roche, İsviçre) enjeksiyonu yapıldı. Sonra sırasıyla 1. gün, 7. gün, 14. gün ve 28. günde beyin, kalp, karaciğer, böbrek ve kan örnekleri toplandı. Serum örneklerinde vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyleri değerlendirilirken, organ homojenatlarında vasküler endotelyal büyüme faktörü, redükte glutatyon, malondialdehit düzeyleri ve süperoksid dismutaz aktivitesi değerlendirildi. Beyin, kalp ve böbrek örneklerinde bevasizumab boyaması yapıldı. Ayrıca böbrek dokuları kaspaz-3 boyaması ve elektron mikroskopi ile değerlendirildi.Deney sırasında grup II ve grup IV'deki birer deney hayvanında ölüm izlendi. Grup II'de ölen hayvanda kalın bağırsak perforasyonu saptanırken diğer hayvanda herhangi bir neden bulunamadı. İntravitreal olarak uygulanan bevasizumab'ın beyin, kalp ve böbrek dokusuna geçtiğini tespit edildi. Serum, karaciğer ve böbrek dokusunda vasküler endotelyal büyüme faktöründe azalma saptandı. Aynı zamanda beyin, kalp, karaciğer ve böbrek dokusunda ilacın oksidatif strese neden olduğunu görüldü. Bununla birlikte böbrek dokusunda apoptozis izlenmezken elektron mikroskopi doğaldı.Sonuç olarak çalışmamızda intravitreal olarak uygulanan bevasizumab'ın yalnızca göz dokusu içerisinde kalmadığı yaşamsal önemi olan beyin, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlara dağılarak çeşitli etkilere neden olduğunu ortaya koyuldu. Bu sonuçlar ışığında, ilacın klinik kullanımı sırasında yan etkiler yönünden dikkatli olunmalıdır. Hastalara kullanım öncesinde detaylı bilgi verilmesi ve risk taşıyan hastalarda enjeksiyon öncesinde gerekli tetkiklerin yapılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Bevacizumab (Avastin), Roche, Switzerland) has immunoglobulin structure and humanized monoclonal antibody that inhibits vascular endothelial growth factor. First, U.S. Food and Drug Administration authorized its use for metastatic colorectal cancer as intravenous. However, in recent years, Bevacizumab has off-label used in a variety of eye diseases in which pathophysiology of vascular endothelial growth factor involved. Lots of work made concerning the effects of bevacizumab and its efficacy recognized as safe for intraocular tissues. However, there is not enough clinic study about the systemic effects of drug intravitreally. The aim of this study was to evaluate the efficacy of Bevacizumab molecule applied intravitreally on distant organs in experimental animal model.In the study, forty-male, young adult albino New Zealand rabbits were divided into five groups so that there were 8 animals in each of the group. While not any attempt in the control group, animals in group I, II, III, IV intravitreal 1.25 mg (0.05 ml) of bevacizumab (Avastin), Roche, Switzerland) injection was made in their right eyes. After this procedure, respectively, in 1st day, 7th day, 14th day and 28th day, their brain, heart, liver, kidney, and blood samples were collected. Serum vascular endothelial growth factor levels in assessing, the organ homogenates of vascular endothelial growth factor, reduced glutathione, malondialdehyde levels, and superoxide dismutase activity was evaluated. The brain, heart and kidney samples bevacizumab staining was made. Also, kidney tissues were assessed by caspase-3 staining and electron microscopy.During the experiment, in group II and group IV, one experiment animal death was observed. While an animal, died in group II, had colon perforation, in other animal we could not found any reason. Applied as intravitreal, it was determind that becavicumab passed into the brain, heart and kidney tissues. Decreasing was detected in vascular endothelial growth factor in serum, liver and kidney tissues. At the same time, it was seen that the drug causes oxidative stress in brain, heart and kidney tissues. However, in kidney tissue apoptosis not was observed and electron microscopy was natural.As a result, in our study, applied as intravitreal the Bevacizumab does not only remain in eyes; however spreads into other vital organs such as brain, heart, liver and kidney and has several effects on those vital tissues. In this respect, care should be taken in terms of side effects of the drug during clinical use. The patients should be informed about the drug before use and in patient at risk necessary examinations should be made prior to injection.