Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde düşük molekül ağırlıklı heparinin etkisi
The effect of low molecular heparin in experimental necrotizing enterocolitis model
- Tez No: 301290
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TANSU SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nekrotizan enterokolit gelişiminde; hipoksi, immatür gastrointestinal sistem, polisitemi, bakteriyel translokasyon, hiperosmolar beslenme gibi bir çok faktör suçlanmakla birlikte patogenezi kesinleşmemiştir. Bu nedenle NEK gelişiminin önlenmesine yönelik kesin bilgiler bulunmamaktadır.Nekrotizan enterokolitli yenidoğanın hastanede kalış süresi uzamakta; medikal tedaviye cevapsız vakalarda cerrahi girişim uygulanmaktadır. Özellikle intestinal perforasyon ve/veya nekroz saptanan vakalara parsiyel intestinal rezeksiyon yapılmakta, jejunostomi, ileostomi, kolostomi gibi gastrointestinal diversiyonlar uygulanmakta; sonuçta morbiditeyi arttırmaktadır. Etkilenen barsak segmentine bağlı olarak kısa barsak sendromu gelişebilen bebeklerde adaptasyonun olmaması veya sepsis nedeniyle mortaliteyi arttırabilmektedir.NEK patolojisinde, koagülasyon nekrozu yanında mikrovasküler düzeyde trombüs görülmektedir. Ayrıca mezenterik damarlarda trombüs ve submukozal arteriollerde fibrin trombüs görülebilmektedir. Antitrombin III üzerinden etkili antikoagülan olan heparin, tromboembolik patolojilerin önlenmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır. Unfraksiyone heparinden elde edilen düşük molekül ağırlıklı heparin de benzer endikasyonlarla kullanılmakta; plazma protenlerine ve hücre yüzeylerine düşük seviyede bağlanması ve sonuçta yan etkilerinin daha az olması nedeniyle tercih edilmektedir.NEK, sıklıkla terminal ileumda görülmekle birlikte gastrointestinal traktın bir kaç kısmını birden tutabildiği için, sistemik etki oluşturmak için subkutan uygulama ile profilaktik dozda düşük molekül ağırlıklı heparin kullanımı ile intestinal submukozal trombüsün önlenmesi ve sonuçta nekrotizan enterokolit gelişiminin önlenebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis is the most common intraabdominal emergency of the newborns specially prematures. The viability limits are decreasing due to the development and became widespread of newborn intensive care units; also 23 week babies could survive. The problems of newborns related to prematurity would increase, due to increasing the numbers of premature babies.Although there are a lot of factors like hypoxia, immaturity of gastrointestinal system, polycythemia, bacterial translocation and hyperosmolar feeding that can be responsible for NEC development the pathogenesis is unclear. Because of the pathogenesis is unclear there is not adequate information about preventing the disease.NEC will extend the hospitalization time of a newborn and the cases that are unresponsible to medical treatment will undergo surgery. Especially cases with intestinal perforation and necrosis partial intestinal resection and gastrointestinal diversions like jejunostomy, ileostomy and colostomy will be performed and these methods will increase the morbidity. Due to the effected İntestinal segment short gut syndrome can be developed and sepsis and adaptation problems will increase the mortality.Coagulation necrosis and trombus in microsirculation seen in histological examination. Also trombus in mesenteric vessels and fibrine trombus in submucosal arteriols can be seen. Heparin effects through Antitrombin III and is used at prevention and therapy tromboembolic pathologies. Low molecular weight heparin is acquired from unfractioned heparin is also used for the same endications and because of its low affinity at binding to plasma proteins and cell surface and low adverse effects it is more usable than heparin.NEC effects terminal ileum commonly but it can also effect more than one part of gastrointestinal tract and because of this systemic efficacy should be formed. It is thought to be obtained by subcutaneous application of LMWH at profilactic dose and prevent intestinal submucosal trombus.