Diz osteoartriti tedavisinde diklofenak fonoforezi ile topikal diklofenak uygulamasının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comprasion of therapeutic effects of diclofenac gel phonophoressis with topical diclofenac application in knee osteoarthritis.
- Tez No: 230330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA TOPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Diz osteoartritinde sürekli ve kesikli diklofenak fonoforezinin etkinliğinin, topikal diklofenak uygulaması ile karşılaştırılması.Gereç ve Yöntem: Diz OA tanısı olan 80 hasta, randomize olarak dört gruba ayrıldı. Birinci gruba sürekli ultrason + diklofenak jel (SF), ikinci gruba kesikli ultrason + diklofenak jel (KF), üçüncü gruba plasebo ultrason + diklofenak jel (D), dördüncü gruba plasebo ultrason + akustik jel (S) uygulandı. US 1 MHz 1.5 w/cm² sürekli ve %20 kesikli olarak, 5'er dakika, 10 seans uygulandı. Tüm gruplara ev egzersiz programı verildi. Eklem hareket açıklığı, VAS (hareket-istirahat), WOMAC, NSP, yirmi metre yürüme zamanı (YZ), tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden bir ay sonra değerlendirildi.Bulgular: Tüm gruplarda VAS hareket ve istirahat, WOMAC-A, WOMAC-B, NSP-Ağrı parametrelerinde tedavi sonrasında anlamlı düzelme izlendi ve bu iyilik hali tedaviden bir ay sonra da devam etti. SF grubunda, D ve S grubuna göre tedaviden bir ay sonra VAS, WOMAC-A, WOMAC-C, NSP-Ağrı değerlerinde anlamlı düzelme saptandı(p0.0125).
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of therapeutic effects of diclofenac gel phonophoressis with topical application in knee osteoarthritis.Material and Methods: Eighty patients with knee osteoarthritis were divided randomly into four groups. Continued US+diclofenac (CF) were applied to the first group while pulse US+diclofenac (PF) were applied to the second; plasebo US+diclofenac (D) to the third and plasebo US+acoustic gel (P) to the fourth group. US either with continuous or with %20 pulse was applied for ten days, once a day for five minutes 1MHz 1.5w/cm² power. Range of motion, VAS(Vısual Analog Scala, rest and movement), WOMAC (Western Ontario and Mc. Master?s Unıversities Osteoarthritis), NHP (Nottingham Health Profile), twenty meters gait time scores were examined at the pre-treatment, post-treatment and one month after treatment.Results: In all groups, VAS, WOMAC-A-B, NSP-pain parameters showed a significant improvement immedeatly after the treatment and the following one month.