Kalsiyum ve kalmodulin'in T lenfosit hücre siklusundaki rolü
- Tez No: 30130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Periferik kandaki T lenfositlerin, mitojenik uyarımlar olmadığı + sürece Go fazında kalmaları, hücre siklusu çalışmalarında bu hücrelere ideal bir özellik kazandırmaktadır. Çalışmalarımızın hedefi mitojen ile uyarılmış ve uyarılmamış ortamlardaki T lenfositlerin hücre sikluslarında, Ca ve kalmodulinin etkilerinin incelenmesidir. Hücrelerin mitojenik açıdan uyarılması fitohemaglutinin ile sağlanmıştır. Çalışmamızda Ca kaynağı olarak ekstrasellüler, kalmodulin kaynağı olarakta intrasellüler düzeyler kullanılmıştır. Ca şelatörü EGTA ve kalmodulin antagonisti trifluperazin kullanılarak, prereplikatif etki H-timidin'in inkorporasyon miktarı ile belirlenmiştir. Mitojenik ve nonmitojenik ortamlarda EGTA ve trifluperazin değişen konsantrasyonlarına bağımlı olarak T hücrelerinin prereplikatif fazlarını inhibe etmiştir. Bu bulgular G dan G e geçişte Ca un ve kalmodulin in hücre için esansiyel nitelik taşıdığını, ayrıca kalmo- Z2.+ dulin in hücre siklusu üzerindeki aktivitesi için 'Ca a~gerek: duyduğunu göstermiştir. -45-
Özet (Çeviri)
S U MM A R Y Periferic blood T lymphocytes are prefered for the studies on cell cycle because they are resting cells in G phase.unless they o were stimulated with mytogenic agents. Our aim for this study to investigate the effects of Ca and calmodulin on the T lymhocy te cell cycle in mytogenic stimulated and non-stimulated mediums. For mytogenic stimulation phytohemagglutinin was used. We used extra cellular and intracellular sources for Ca and calmodulin respec- 3 tively. Prereplicative effect was determined as amount of H-thymidine incorporation by using EGTA as Ca chelator and ;trif luperazine as calmodulin antagonists. Prereplicative phases of T cell in mytogenic stimulated and non-stimulated mediums were inhibited by the altering concentrations of EGTA and trifuluperazine. This results show that Ca and cal modulin are essential at marching G to G for the cells, calmodu- 2+ o 1 lin requires Ca for the effect on cell cycle., -46-