Orşiopeksi uygulanmış olgularda gonad işlevinin değerlendirilmesi
Evaluation of gonadal function in patients with orchidopexy applied
  1. Tez No: 301294
  2. Yazar: NAFİA ÖZLEM KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NURÇİN SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnmemiş testis çocukluk döneminin sık görülen önemli endokrin sorunlarından biridir. Erken ve başarılı tedaviye rağmen inmemiş testisin infertilite nedenlerinden biri olduğu bildirilmektedir.Çalışmamızda yaş ortalaması 14.5 + 1.4 yaş (dağılım 12-18 yaş) olan orşiopeksi uygulanmış toplam 51 inmemiş testisli ( 35 ünilateral, 16 bilateral ) olguda gonad işlevinin adolesan yaşta değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aralık 2010 tarihinde başlayıp Temmuz 2011 tarihinde sonlandırılan retrospektif çalışmamıza 51 inmemiş testisli olgu alındı. Olguların inmemiş testis etyolojisi açısından öyküsü, orşiopeksi öncesi testislerin yerleşimi ve hCG (human korionik gonadotropin) kullanımı, orşiopeksi yaşı ile serum luteinizan hormon (LH), folikül stimulan hormon (FSH) , testosteron, anti-Müllerian hormon (AMH), inhibin B düzeyleri ve testis ultrasonografi bulguları değerlendirildi. Hormon düzeyleri püberte evrelerine göre normal değerlerle kıyaslandı.Toplam 67 inmemiş testisin 49'u (% 73) inguinal yerleşimdeydi, 16 (% 31) olguya hCG tedavisi uygulanmıştı. Orşiopeksi yaşı 4.3± 2.6 yaş ( dağılım 0.6-10 yaş) idi. Unilateral ve bilateral olgularda orşiopeksi yaşı ve şimdiki yaşları benzer olup, iki grubun hormon düzeyleri fark göstermedi ve orşiopeksi yaşından etkilenmemişti. Yaşla serum LH, FSH, testosteron düzeyleri anlamlı oranda artarken AMH ve inhibin B düzeylerinde farklılık görülmedi. Testis hacimleri (toplam veya en büyük) serum LH ve testosteron düzeyiyle pozitif, AMH düzeyiyle zıt ilişkiliydi, inhibin B düzeyiyle herhangi ilişki saptanmadı. Serum AMH düzeyi inhibin B düzeyiyle pozitif, FSH düzeyiyle negatif ilişkiliydi, ancak testosteron ile ilişki saptanmadı. Serum inhibin B düzeyiyle sadece FSH düzeyi arasında negatif ilişki vardı. Tüm vakalar değerlendirildiğinde FSH yüksekliği % 17.6, AMH ve inhibin B düşüklüğü sırasıyla % 9.8 ve % 51 olguda görüldü. Serum inhibin B düzeyi düşük olan grupta normal olanlara göre hCG kullanımı (%19 ve %44) daha düşüktü. Testis ultrasonografisinde (USG) 5 olguda mikrolityaz, 6 olguda varikosel saptandı.Sonuç olarak adolesan dönemdeki inmemiş testis olgularında Sertoli hücre işlevinin önemli oranda etkilendiği ve bunun en iyi göstergesinin serum inhibin B düzeyi olduğu görüldü. Orşiopeksi öncesi hCG tedavisi uygulanan olgularda bu etkilenmenin daha az olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Undescended testes is one of the commonly encountered problems in childhood. Despite timely and successful interventions, it is stil noted as one of the causes of male infertility.In our study we evaluated the gonadal function of adolesecents with a mean age of 14.5 + 1.4 years (range 12-18 years) , who had history of orchidopexy due to undescended testes (35 unilateral and 16 bilateral). The retrospective study was performed on 51 boys with history of undescended testes, and the study was carried out between December 2010 and July 2011.Patients were evaluated with respect to etiology of undescended testes, location of the testes prior to orchidopexy, history of hCG use, age at orchidopexy, serum LH , FSH , testosteron, AMH , inhibin B levels and scrotal ultrasonography. Hormone levels were compared with pubertal stage matched values.The testes had an inguinal location in forty-nine (73%) of 67 undescended testis, hCG treatment had been applied on 16 (%31) boys. Age at orchidopexy was 4.3± 2.6 years ( range 0.6-10 years). Current age and age at orchidopexy were similar between boys with unilateral and bilateral undescended testes. Hormone levels were similar between 2 groups and had not been affected by age at orchidopexy. While the serum LH, FSH and total testosteron levels increased in a significant proportion of boys with age,there were no differences between levels of AMH and inhibin B. The testicle volumes (the total and maximum) had a positive correlation with serum LH and total testosteron levels, inverse correlation with AMH levels, no correlation of testicular volumes was found with serum inhibin B levels. Serum AMH levels were positively correlated with inhibin B levels, negatively correlated with FSH levels and no correlation was found with total testosterone levels. Serum inhibin B levels were negatively correlated with FSH levels, and had no correlation with any of the other parameters. When all the boys in the study were evaluated, high FSH %17.6, reduced AMH and inhibin B were seen in 9.8 % and 51% of the boys, respectively. Fewer boys with lower serum inhibin B had history of hCG use than the others ( 19% vs 44 %, respectively). Scrotal USG revealed 5 boys with testicular microlithiasis and 6 boys with varicocele.In our study we found that the function of the Sertoli is significantly affected in adolesecent boys with undescended testes, and serum inhibin B levels provide the best determinant of Sertoli cell function. Derangement in Sertoli cell functions is less in boys with history of hCG treatment prior to orchiopexy than the others.