Çocuklarda iki farklı taze gaz akımı ile sağlanan inhalasyonla anestezi indüksiyonu sonrası endotrakeal entübasyon
Endotracheal intubation after anesthesia induction with two different fresh gas flow in children
- Tez No: 156736
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ELVAN TERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Pediatrik anestezide indüksiyon, özellikle iv sıvı yolu bulunmayan olgularda inhalasyon yoluyla yapılmaktadır. Özellikle küçük çocuklarda kullanılan anestezi devrelerinde taze gaz akımının azaltılması, maliyet ve çevre kirliliğinin azaltılmasını sağlayabilir. Çocuklarda kas kitlesinin azlığı, reflekslerin yeterince gelişmemiş olması ve volatil anest eziklerin sağladığı kas gevşekliğinin birçok olguda yeterli olması nedeniyle indüksiyon sonrası kas gevşetici verilmeden endotrakeal entübasyon yapılabilmektedir. Bu çalışmada, iki farklı taze gaz akımı ile çocuklarda uygulanan inhalasyonla anestezi indüksiyonu sonrası, kas gevşetici kullanmadan yapılan laringoskopi ve entübasyon sırasında oluşan laringoskopi ve entübasyon koşullarını değerlendirmeyi; taze gaz akımının azaltılmasıyla volatil anestezik tüketimi ve çevre kirliliğini azaltmayı ve BIS monitörizasyonunun çocuklarda da kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulunun onayı ve velilerin oluru ile Çocuk Cerrahisi ve Ortepedi tarafından elektif inguinal herni, orşidopeksi, 47hipospadias ve alt ekstremite cerrahisi uygulanacak, 12-72 aylık, 100 çocukta yapıldı. Çocuklar rastgele dört gruba ayrıldı. Anestezi, indüks iyonunda taze gaz akımı, Grup la (n=25) ve Grup Ib (n=25) çocuklarda 3L/dk., Grup Ha (n=25) ve Grup lib (n=25) çocuklarda 6 L/dk. olarak uygulandı. Hiç bir hastaya farmakolojik premedikasyon uygulanmadı. Bütün çocuklarda aynı yöntemle anestezi indüksiyonu sağlandı. Grup la ve Grup Ha çocuklarda indüksiyon sonrası kas gevşetici verilmeden, Grup Ib ve Grup lib çocuklarda indüksiyon sonrası kas gevşetici verilerek entübasyon yapıldı. Bütün gruplarda aynı şekilde anestezi idamesi sağlandı. Bütün çocuklarda postoperatif analjezi amacıyla endotrakeal entübasyondan sonra kaudal blok uygulandı. Entübasyon koşullan, hemodinamik stabilite, anestezi derinliği ve konforu açısından gruplar arasında fark yoktu (p>0.05). Taze gaz akımı 3 L/dk olan gruplarda sevofiurane tüketimi daha azdı. Sonuç olarak, ağırlığı 20 kg' a kadar olan küçük çocuklarda Mapleson B sistemi ile genel anestezi uygulamak için 3L/dk taze gaz akımı yeterlidir. Sadece entübasyonu kolaylaştırmak için kas gevşetici kullanmak her zaman gerekli değildir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Induction in pediatric anesthesia is usually done via inhalation of volatile agents, especially in patients without İV access. Costs and environmental pollution can be improved with decreasing fresh gas flow in breathing circuits especially in children. Endotraceal intubation can be performed after induction without muscle paralysis due to small muscle relaxation provided by volatile anesthetic in children. The aim of this study is; evaluation of laryngoscopy and intubation conditions with and without muscle relaxant usage after anesthesia induction with two different fresh gas flow in children and we aimed to decrease volatile anaesthetic consumption and environmental pollution. This study was performed in 100 children, going under elective inguinal hernia repair, hipospadias, orchiopexia and lower extremity surgery. The study was approved by Erciyes University Ethical Committee and informed consant givenby the parent of children. The age of children were between 12-72 months. We planed four groups for study. We did not give any pharmacological premedication before surgery. Standardized anesthesia induction was done in all children. In groups la and lb, 3L/dk, 49in groups İla and lib 6L/dk of fresh gas flow was used during anesthesia induction. In group la (n=25) and group Ila (n=25), endotracheal intubation was performed without muscle relaxant usage. In group lb (n=25) and group lib (n=25), endotracheal intubation was performed after muscle relaxant administration. The standardized anesthesia maintenance was performed in all groups. Caudal block was performed to all children for postoperative analgesia. There were no difference for intubation conditions, hemodinamic stability,anesthesia deepness and comfort between the groups (p>0.05). Sevoflurane consumption was less in patients used 3 L/dk of fresh gas flow. We conclude that, 3 L/dk of fresh gas flow with Mapleson B circuit is adequate in children under 20 kg. for intubation purposes. The usage of muscle relaxant is not allways necessary in children to facilitate endotracheal intubation. 50