Variköz safen ven ile sağlıklı safen ven arasındaki oksidatif endotel hasarının farkı
Variköz safen ven ile sağlıklı safen ven arasındaki oksidatif endotel hasarının farkı
  1. Tez No: 301322
  2. Yazar: TARHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Venöz yetmezlik, venlerdeki yapısal ya da işlevsel bozukluklar sonucu gelişen venöz hipertansiyonun sebep olduğu şikayet ve bulgularla karakterize bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı çok yüksek olan venöz yetmezlikte bu oran kadınlarda 20-25%, erkeklerde 10-15%'dir. Başlıca şikayet ve bulguları arasında ağrı, kaşınma, kramp, ödem, telenjektazi, ülser yeralır.Miyeloperoksidaz (MPO), polimorfonükleer lökositlerin bir ürünüdür ve bu hücrelerin azurofilik granüllerinde depolanır. Hücre ya da doku hasarında salınır.Malondialdehit (MDA), oksidatif stres altında hücre membranındaki poliansatüre yağ asitlerinin peroksidasyonunun en önemli ürünüdür. Çalışmamızda venöz yetersizlik ile MPO ve MDA arasındaki ilişkiyi araştırdık.Çalışmaya safen ven stripping endikasyonu konulan 10 venöz yetersizlik hastası dahil edildi. Bu hastaların venöz doppler tetkiklerinde VSM'de yükek dereceli yetersizlik ve yetersizlik bulunmayan bölgenin olmasına dikkat edildi. Ameliyat sırasında bu on hastanın çıkarılan VSM'sinden yetersizliği olan ve olmayan bölümlerinden örnekler alınarak laboratuara gönderildi. Her hastadan 2'şer örnek alındı.Doku MPO ve doku MDA düzeyleri laboratuarda biyokimyasal olarak tayin edildi. Sonuçlar istatiksel olarak Kolmogorov ? Smirnov testi ve Paired Samples t testi ile incelendi.Yüksek dereceli yetersizlik olan örneklerdeki doku MPO değerlerinin ortalaması normal örneklerdeki değerlerin ortalamasından daha yüksek olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0.05). Aynı şekilde hastalıklı doku MDA değerlerinin ortalaması da normal örneklerin ortalamasından yüksek bulundu ancak istatiksel olarak anlamsızdı (p>0.05). Sonuç olarak venöz yetersizlik ile MPO ve MDA ölçümlerinin arasında bir ilişki olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Chronic venous insufficiency of the lower limbs is characterized by symptoms or signs produced by venous hypertension as a result of structural or functional abnormalities of veins. The incidence is high in the population, 20-25% in women, 10-15% in men. Main signs and symptoms include pain, itching, cramp, telangiectasia, edema and ulceration.Myeloperoxidase (MPO), is a product of polymorphonuclear leucocytes and is stored in the azurophilic granules. İt is relased in cellular or tissue damage.Malondialdehyde (MDA) is the most important product of the peroxidation of the polyunsaturated fatty acids in the cellular membrane which are under oxidative stres. In our study, we searched for the correlation between venous insufficiency ann MPO and MDA.10 patients with the venous insufficiency who had indication for the venous stripping were included to the study. In their doppler scanning, they had high grade insufficiency and normal areas in the great saphenous vein. The samples with the high grade insufficiency and the normal area of the great saphenous veins that were removed during operation from these 10 patients were sent to the laboratuary. 2 samples from each patient were taken for the research.Tissue MPO and tissue MDA levels were measured biochemically in the laboratuary. Results were evaluated with Kolmogorov ? Smirnov and Paired Samples t tests statistically.The mean of the measurements of the MPO values from the high grade venous insufficincy samples were higher than the mean of the normal samples but statistically it was insignificant (p>0.05). The mean of the measurements of the MDA values from the high grade venous insufficincy samples were higher than the mean of the normal samples but statistically it was insignificant too (p>0.05). In conclusion, we can say that there is no correlation between venous insufficiency and MPO and MDA measurements.