Hemofilik hastalarda kanama sıklığı ve şiddeti ile hemofilik artropatinin ilişkisi, artropatinin radyolojik değerlendirmesi ve sosyoekonomik sonuçları
The relatıonshıp between frequency and ıntensıty of bleedıng ın hemophılıa patıents and hemophılıc arthropathy, radıologıcal assessment of arthropathy and ıts socıo-economıc ımpacts
- Tez No: 301323
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP OKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hemofilinin en sık komplikasyonu hemofilik artropatidir. Bu nedenle hemofili takip ve tedavisindeki en önemli unsurdur. Bu çalışmada hemofilik artropati kanama, radyolojik değerlendirme ve fizik muayene yönünden değerlendirildi. Ayrıca hemofilik artropatinin sosyoekonomik sonuçları ve yaşam kalitesi üzerine etkileri araştır Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda hemofili tanısıyla takip edilen 40 erkek hasta dahil edildi. Hastalardan 34'ü hemofili A, 6'sı hemofili B idi. Faktör düzeylerine göre ise 20 hasta (%50) ağır hemofili, 8 hasta (%20) orta hemofili, 12 hasta (%30) hafif hemofili idi. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre hemofilik artropati oluşumunun faktör düzeyiyle yakından ilişkili olduğu görülmüştür. Faktör düzeyi ile kanama sayısı (p=0,007), eklemin fonksiyonel değerlendirme (p=0,003) ve radyolojik değerlendirme skorları (p=0,012) arasında negatif korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hemophilic arthropathy is the most common complication of hemophilia so it is the most important factor for the follow-up and treatment of hemophilia. In this study hemophilic arthropathy was evaluated for bleeding, radiological assessment and physical examination. Besides, socio-economic results of hemophilic arthropathy and its impacts on quality of life were investigated.40 male patients diagnosed with hemophilia in the Hematology Unit of Gaziantep University Medical Faculty were included in the study. Of the 40 patients, 34 had haemophilia A and 5 had haemophilia B. 20 (50%) had severe hemophilia, 8 (20%) had moderate hemophilia and 12(30%) had mild hemophilia. According to data collected by our study there was a close relationship between hemophilic arthropathy and factor level. It was detected that the factor level and frequency of bleeding (p=0,007) were negatively correlated with functional assessment of joints and scores of radiological assessment (p=0,012).