Büyüme hormonu eksikliği olgularında tanı ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi
Evaluatıon of the dıagnosıs and assessment of response to treatment ın patıents wıth growth hormone defıcıency
- Tez No: 301325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma; Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalında büyüme hormon eksikliği tanısı konulup tedavi verilen olgular değerlendirilerek literatüre katkıda bulunmak amacıyla yapıldı.Haziran 2006- Kasım 2010 tarihleri arasında büyüme hormon tedavisi alan 142 olgu geriye dönük değerlendirildi. Olguların 142'si en az bir, 73'ü en az iki, 25'i en az üç, 9'u en az dört ve ikisi en az beş yıl süreyle tedavi almıştı. Boy, boy SDS, VKİ, tedavi başlangıç yaşı, kemik yaşı, hipofiz MRG, boy yaşı, anne boyu, baba boyu, AHB, AHB SDS'si, IGF-I, IGFBP-3, büyüme hormonu uyarı testlerine alınan yanıt ve BH tedavisi ile boy, boy SDS'nin belirli periyodlardaki kazançları kaydedildi. Kliniğimizde rhGH dozu 0.2-0.25 mg/kg/hafta olarak uygulanmaktadır.Çalışma sonucunda, yaş ortalaması 9.97±3.22 yıl (E/K: %55,6/44.4) bulundu. Tedavi öncesi boy SDS -3.46±1.18, delta SDS -2.49±1.39, AHB SDS'si -0.96±0.72, kemik yaşı 6.69±3.13 yıl, boy yaşı 6.50±2.77 yıl ve VKİ 17.05±3.43 kg/m² bulundu. Tedavi sonrası boy kazancı (cm/yıl); ilk altı ay 11.42±2.89, ikinci altı ay 8.55±2.48, birinci yılsonu 9.92±2.44, ikinci yılsonu 8.41±1.92, üçüncü yılsonu 7.74±1.63, dördüncü yılsonu 7.00±1.52 ve beşinci yılsonu da 6.25±2.47 idi. Tedavinin birinci yılsonu boy SDS kazancı 0.80±0.45 olarak bulundu. Tedavinin birinci yılsonu boy kazancının cinsiyet, SGA, pubertal durum, ağır boy kısalığı ve delta SDS'ye göre farklılık göstermediği, hipotiroidisi olan olguların ise daha iyi yanıt verdiği görüldü. Boy SDS kazancının prepubertal, ağır boy kısalığı olan ve delta SDS'si -2.5'in altında olanlarda daha iyi olduğu saptandı.Sonuç olarak büyüme hormonu tedavisi sırasındaki büyüme hızının pek çok faktörle ilişkili olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was performed for contribution to literature by evaluation of children who were diagnosed as growth hormone deficiency and treated in the Department of Pediatric Endocrinology and Metabolism.One hundred and forty-two children who were treated with growth hormone between June 2006 and November 2010 were evaluated retrospectively. 142 cases at least one year, 73 cases at least two years, 25 cases at least three years, 9 cases at least four years and two cases at least five years were followed. Body height, SDS of height, BMI, age at the beginning of medical therapy, bone age, pituitary MRG, height age, parents? height, midparental height, SDS of midparental height, IGF-1 level, IGFBP-3 level, responses to the growth hormone stimulation tests and gaining height and SDS of height were recorded in certain periods during GH therapy. Dose of rhGH was applied between 0.2-0.25 mg/kg/week in our department.The average age of the patients was 9.97±3.22 year (55.6% male and 44.4% female). SDS of height was found -3.46±1.18 and delta SDS -2.49±1.39, SDS of midparental height 0.96±0.72, bone age 6.69±3.13 year, height age 6.50±2.77 year and BMI 17.05±3.43 kg/m² before treatment. Height gaining was 11.42±2.89 cm/year in the first six months, 8.55±2.48 cm/year in the second six month, 9.92±2.44 cm/year at the end of the first year, 8.41±1.92 cm/year at the end of the second year, 7.74±1.63 cm/year at the end of the third year, 7.00±1.52 cm/year at the end of the fourth year, 6.25±2.47 cm/year at the end of the fifth year of the medical therapy. SDS of height gaining was 0.80±0.45 after the first year of the medical therapy. While height gaining levels after the first year of the medical therapy were not different according to the sex, SGA, status of puberty, severe short stature and levels of delta SDS, the patients with hypothyroidism had better responses to the medical therapy. We found that the patients had better gaining SDS of height if there was severe short stature or delta SDS under ? 2.5 or being treated at prepubertal age.In conclusion, this study showed that growth velocity during the growth hormone therapy was associated with multiple factors.