Kandidemili hasta serumlarında bazı sitokinlerin belirlenmesi
Detection of some cytokins in serum of the patients with candidemia
  1. Tez No: 301339
  2. Yazar: SEVGİ ÖZYEĞEN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KALKANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geniş spektrumlu antibiyotiklerin daha yaygın kullanımı, organ nakillerinin çok daha sık yapılması gibi nedenler, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların ve bu tür hastalarda kandidoz varlığının her geçen gün artış göstermesine neden olmaktadır.Candida infeksiyonuna karşı oluşan bağışıklıkta birçok faktör rol oynamaktadır. Sitokinler de bunlardan biridir. Çalışmamızda, kandidoz sırasında oluşan immünolojik faktörlerden olan sitokin profillerinde oluşan değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, kandidoz tanısı PZR ile konulmuş bağışıklık sistemi baskılanmış 20 hasta, bağışıklık sistemi baskılanmış kandidozu olmayan 10 kontrol hastası ve 10 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. Bu çalışma gruplarında TNF-?, IL-2, TGF-ß,IFN-?, IL-10, IL-6 ve IL-17 sitokinleri ELİSA yöntemiyle değerlendirilmiştir.Hasta grubunda TNF-?, TGF-ß, IL-10 ve IL-6 seviyeleri kontrol gruplarına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. IL-2 , IFN-?, IL-17 sitokin düzeylerinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.Buna göre, kandidoz sırasında immün hücrelerle ilişkide, sitokinlerin önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Etken olan sitokin profillerinin tam olarak belirlenmesi, Candida infeksiyonlarından korunmada ve tedavide yeni seçeneklerin geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The incidence of candidemia is growing with the increasing complexity ofsurgical procedurs, the existance of patient populations at higher risk of infection,and the changes in patient demographic characteristics, such as organtransplantation.Immun responses to defined antigens of Candida exist different cellularfactors including cytokins. We investigated whether there is an associationbetween cytokine profiles during candidiosis. We performed a case-control studyinvolving 20 neutropenic patients with a Candida bloodstream infection and, 10neutropenic patients without Candida infection, and 10 healthy controls. TNF-?,IL-2, TGF-ß, IFN-?, IL-10, IL-6, IL-17 were accessed by ELISA technique.We observed that the TNF-?, TGF-ß, IL-10 and IL-6 levels were found tobe higher in patients with Candida bloodstream infection than in controls. On theother hand, there was no statistically significant difference between patients andcontrols in terms of IL-2, IFN-?, IL-17 levels.Immunotherapy animed at enhancement of host defence mechanisms mayprove extremely useful. The design of trials of immunotherapy against fungalpathogens requires profound knowledge of the host defense mechanisms involvedin invasive fungal infections.