Farklı ısılardaki roküronyum bromürün intravenöz enjeksiyon ağrısı ve nöromüsküler blok süresi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparıson of the effects of rocuronıum bromıde wıth dıfferent temperatures on ıntravenous ınjectıon paın and neuromuscular blockage duratıon
  1. Tez No: 301340
  2. Yazar: HATİCE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada +4º C ve +22 º C'de bekletilen rokuronyum bromür ve bu ısılardaki roküronyum bromür lidokain karışımının enjeksiyon ağrısına etkisini kol çekme hareketi ile değerlendirmeyi ve nöromüsküler monitörizasyon ile nöromüsküler blok süresine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya elektif şartlarda genel anestezi altında rinoplasti uygulanacak, ASA I-II risk grubundan, 18-65 yaşları arasında 120 hasta dahil edildi. Olgulara TOF Watch SX cihazı ile nöromusküler monitörizasyon ve ASA standartlarına uygun monitörizasyon yapıldı. Rastgele altı guba ayrılan olgulara; Grup I'e (n=20) +4 ºC rokuronyum bromür, Grup II'ye (n=20) +4 ºC rokuronyum bromür + 2 mL serum fizyolojik, Grup III'e (n=20) +4 ºC rokuronyum bromür + 2 mL %2' lik lidokain, Grup IV'e (n=20)+22 ºC rokuronyum bromür, Grup V'e (n=20) +22 ºC rokuronyum bromür + 2 mL serum fizyolojik ve GrupVI'ya (n=20) +22 ºC rokuronyum bromür + 2 mL %2 lik lidokain hazırlandı.Anestezi indüksiyonu için 5 mg kg-1 sodyum tiyopental verilerek Grup I, II, III, IV, V, VI için hazırlanan rokuronyum bromür 0.6 mg kg-1 dozda 10-15 sn içinde intravenöz verildi. Rokuronyum bromüre bağlı enjeksiyon ağrısı ?Kol çekme skalası? ile değerlendirildi. Nöromusküler blok % 100 olduğu zaman (T0) endotrakeal entübasyon uygulandı. Anestezi idamesi; 0.05-0.2 ?g kg-1 dk-1 remifentanil, %1-2 sevofluran ile sürdürüldü. Olguların hemodinamikparametreleri ve TOF % değerleri 5 dk bir kayıt edildi. TOF %25, %50, %75 derlenmesine kadar süreleri kayıt edildi.Çalışmamızda kullandığımız altı grubunda kas gevşetici solüsyonlarının pH ve osmolaliteleri arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Kas gevşetici kullanımından sonra Grup I' de %30, Grup II'de %25, Grup III'te %70, Grup IV'te %20, Grup V'te %30, Grup VI'da ise %20 kol çekme hareketi tespit edilmedi. Grup III `de hareket gözlenmeyen hasta sayısı diğer gruplardan yüksek bulundu. Gruplar arasında TOF süreleri karşılaştırıldığında benzer olduğu saptandı.Sonuç olarak +4ºC rokuronyum bromüre eklenen %2'lik lidokain solüsyonunun enjeksiyon ağrısını azaltmada diğer gruplara göre etkin olduğu tesbit edildi. Farklı ısılardaki rokuronyum bromür solüsyonlarının nöromüsküler blok süresi üzerine etkileri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the effect of +4º C and +22 º C rocuronium bromide and rocuronium bromide-lidocaine mixtures on injection pain and neuromuscular blockade duration with arm withdrawal motion and neuromuscular monitorization respectively.We performed this study on patients with ASA I-II risk category who were undergoing rhinoplasty procedure with general anesthesia. 120 patients with the ages of 18-65 years old were included in the study. Proper intraoperative monitorization was carried out based on the ASA standarts and also neuromuscular monitorization was performed with TOF Watch SX? device. The patients were randomly subdivided into 6 groups based on different temparatures and addition of isotonic saline or lidocaine. The injection solutions for the groups were; Group I: (n=20) +4 ºC rocuronium bromide, Group II: (n=20) +4 ºC rocuronium bromide + 2 mL isotonic saline, Group III: (n=20) +4 ºC rocuronium bromide + 2 mL 2% lidocaine, Group IV: (n=20) +22 ºC rocuronium bromide, Group V: (n=20) +22 ºC rocuronium bromide + 2 mL isotonic saline, GroupVI: (n=20) +22 ºC rocuronium bromide + 2 mL 2% lidocaine.After injection of 5 mg kg-1 sodium thiopenthale, different rocuronium bromide solutions which were previously prepared for Goups I-VI were injectedwith the dosage of 0.6 mg kg-1 in 10-15 seconds for induction anesthesia. The pain induced by rocuronium bromide injection was determined by the `scale of arm withdrawal?. Endotracheal intubation was performed after 100% neuromuscular blockage (T0). Maintanance anesthesia was carried on with 0.05-0.2 ?g kg-1 min-1 remifentanyl, 1-2% sevoflurane. The hemodynamic parameters and the TOF percentage values were recorded in every five minutes. The durations were recorded until TOF became 25%, 50% and 75%.There wasn?t significant difference between the pH and osmolality values of the neuromuscular blockade solutions of either group. After neuromuscular blocker injection, arm withdrawal wasn?t seen in 30% of Group I, 25% of Group II, 70% of Group III, 20% of Group IV, 30% of Group V and 20% of Group VI. The frequency of arm withdrawal was least in in Group III. TOF duration was comparable among the groups.In conclusion, 2% lidocaine solution added to +4ºC rocuronium bromide was superior to other groups for reduction of injection induced pain. Rocuronium bromide solutions with different temparatutes was similar by the means of neuromuscular blockade durations.