Menisküs yırtığı tanısında diz manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile artroskopi bulgularının karşılaştırılması: MRG'de pozitif ve negatif öngörü sebeplerinin araştırılması
Comporison of knee magnetic resonance imaging (MRI) and arthroscopic findings in the diagnosis of meniscal tear: ınvestigation of the causes of MRI positive and negative predictions
- Tez No: 301348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, yapılan diz MRG ile artroskopi bulgularının karşılaştırılmasıve menisküs yırtığı tanısında MRG'de pozitif ve negatif öngörü sebeplerininaraştırılması amaçlanmıştır.Diz MRG gerçekleştirilen ve menisküs hasarı nedeniyle artroskopi yapılan106 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların yaşları 19-76 arasında (ortalama 44.7)olup, 42'si kadın, 64'ü erkekti. Olguların, 59'u 1.5 Tesla (T) MR cihazında (GESigna Excite,Wisconsin,WI, USA), 47'si ise 3 Tesla (T) MR cihazında (SiemensVerio VB17, Erlangen, Almanya) incelendi. Elde olunan MR görüntüleri işistasyonlarında kas-iskelet MRG konusunda deneyimli iki radyolog tarafındandeğerlendirildi. İki veya daha fazla ardışık görüntülerde veya hem koronal hem desagittal görüntülerde bir eklem yüzeyi ya da serbest kenarı ile ilişkili olanintrameniskal sinyal artışının varlığı veya meniskal cerrahinin olmadığı birdurumda anormal meniskal morfolojinin bulunması kesin menisküs yırtığı olarakdeğerlendirildi. MRG'de tek görüntüde bir eklem yüzeyi ya da serbest kenarı ileilişkili olan intrameniskal sinyal artışı ise şüpheli yırtık olarak değerlendirildi.Menisküs yırtıkları menisküs ön boynuz, gövde ya da arka boynuz yerleşimliolarak belirtildi. Menisküs yırtıklarının tiplendirilmesinde cerrahi sınıflamakullanıldı ve radyal, flap tarzında, horizontal, longitudinal, kova sapı veyakompleks yırtıklar şeklinde isimlendirildi. Her olgu iki radyolog arasında görüşbirliği sağlanarak değerlendirildi ve artroskopik tanıları ile karşılaştırıldı.Artroskopide 106 dizden 96'sında, MR görüntülemede ise 106 dizden88'inde menisküs yırtığı saptandı. Artroskopide menisküs yırtıklarının 61'i medialmenisküste, 17'si lateral menisküste, 18'i ise hem lateral hem de medialmenisküste; MRG'de menisküs yırtıklarının 55'i medial menisküste, 16'sı lateralmenisküste, 17'si ise hem lateral hem de medial menisküste saptandı. HemMRG'de (%44.3) hem de artroskopide (%30.2) en çok saptanan yırtık tipi medialmenisküs arka boynuzunda kompleks yırtıktı. Cinsiyet, yaş, MR cihaz gücü,effüzyon varlığı, travma varlığı, kemik kontüzyon varlığı, parameniskal kistvarlığı, ÖÇB yırtığı varlığı ve diskoid menisküs varlığı ile menisküs yırtığıtanısında arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Lateral ve medialmenisküste menisküs yırtığı varlığı tanısında MRG ile artroskopi arasında geçensüre 30 günden az olan olgularda MRG'nin duyarlılığı %94.1 ve doğruluğu %91.1iken, 60 günden fazla olan olgularda MRG'nin duyarlılığı %72.7 ve doğruluğu%73.9 bulundu. Menisküs yırtığı varlığı tanısında MRG'nin doğruluk oranlarıMRG ile artroskopi arasında geçen süre 60 günden fazla olan olgularda dahadüşük bulundu. Menisküs yırtığı tanısında artroskopi altın standart olarak kabuledildiğinde; MRG'nin duyarlılığı %88.5, seçiciliği %80, PTD %97.7, NTD %92.1ve doğruluğu %87.7 idi. MRG ile menisküs yırtığı varlığı tanısı arasındaistatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare knee magnetic resonance imaging(MRI) with arthroscopic findings in the diagnosis of meniscal tear andinvestigating the causes of MRI?s positive and negative predictions.One hundred six patients who underwent knee MRI and arthroscopy formeniscal tear were included in this study. Their ages were between 19-76 years(mean 44.7). Forty-two of them were female and sixty-four of them were male.Fifty-nine patients were evaluated with 1.5 T MR System (GE Signa Excite,Wisconsin, WI, USA) and forty-seven patients were evaluated with 3 T MRSystem (Siemens Verio VB17, Erlangen, Germany). All MRI examinations wereinterpreted by two experienced musculoskeletal radiologists on the workstations.A definite meniscal tear was defined as visualization of an intrameniscal signalcontacting the free edge or articular surface of meniscus or the distortion ofmeniscus without meniscal surgery on two or more images or both sagittal andcoronal images. A possible meniscal tear was defined as visualization of anintrameniscal signal contacting the free edge or articular surface of meniscus ononly one MR image. Meniscal tears were localized as in meniscus anterior horn,body and posterior horn. A surgical classification was used for type of themeniscal tears. Meniscal tears were classified as being horizontal, flap, complex,longitudinal, radial or bucket handle tears. All of the MRI examinations wereassessed together by two radiologists in consensus and those were compared witharthroscopic diagnosis.96 of 106 cases at arthroscopy and 96 of 106 cases at MRI were detectedto have meniscal tears. At arthroscopy, 61 of meniscal tears were on medialmeniscus, 17 of meniscal tears were on lateral meniscus, 18 of meniscal tearswere on both medial and lateral meniscus. At MRI, 55 of meniscal tears were onmedial meniscus, 16 of meniscal tears were on lateral meniscus, 17 of meniscaltears were on both medial and lateral meniscus. At both arthroscopy (%30.2) andMRI (%44.3), the most common detected meniscal tears were complex tears onmedial meniscus posterior horn. Patient age, patient gender, MR magnet system,presence of knee joint effusion, trauma history, presence of bone contusion,presence of parameniscal cyst, presence of anterior cruciate ligament tears andpresence discoid meniscus were not statistically related to the diagnosis ofmeniscus tears. For diagnosis of meniscus tears in patients where the time intervalbetween MRI and arthroscopy was less than 30 days, MRI sensitivity was %94.1and accuracy was %91.1. For diagnosis of meniscus tears in patients where thetime interval between MRI and arthroscopy was more than 60 days, MRIsensitivity was %72.7 and accuracy was %73.9. In patients where the timeinterval between MRI and arthroscopy was more than 60 days, MRI accuracy fordiagnosis of meniscus tears in patients was found lower. When arthroscopy wasaccepted as the gold standard for diagnosing of meniscus tears; MRI sensitivitywas %88.5, specificity was %80, positive predictive value was %97.7, negativepredictive value was %92.1 and accuracy was %87.7. MRI was found to bestatistically related to the presence of meniscus tears (p=