Güreş milli takım sporcularında kan gruplarının ve beslenme alışkanlıklarının başarılarındaki rolünün araştırılması
Inspection of blood groups and nutrition habits of national wrestling team sportsmen on their success
  1. Tez No: 301352
  2. Yazar: RIFAT YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada öncelikle Millilik düzeyine ulaşmış uluslararası birçok şampiyonada derece almış sporcuların hangi kan gruplarında yoğunlaştıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde sporcu beslenmesi kriterleri ile birlikte değerlendirilerek sportif başarılarda kan grubunun ve beslenme ilkelerinin etkileri incelenmiştir.Çalışma kapsamına alınan 104 erkek, 24 kadın toplam 128 sporcuya 32 sorudan oluşan anket uygulandı. beş bölümden oluşan anket formu ile demografik, anatomik ve antropometrik bilgilerine, sosyal algı durumlarına, fizyolojik özelliklerine, beslenme alışkanlıklarına ve uluslararası başarı durumları değerlendirildi.Araştırmaya katılan sporcuların çalışma sonucunda elde edilen veri değerlendirmeleri SPSS?18 paket programında yapıldı. Milli güreşçilerin başarılarının karşılaştırılması sonucu ülkemizde görülme sıklığı yüksek olan A Grubu Rh (ARH) (% 42) ve 0 Grubu (0RH) (% 33,2) kan gruplarının genel dağılıma göre çalışmamızda da diğer gruplardan daha fazla sayıda başarılı olduğu konusunda anlamlı bir farklılık gözlendi.Milli takım güreşçilerimizin ilk uluslararası başarılarına bakıldığında Yıldızlar kategorisinde ilk kez derece alan sporcularımızla Gençler ve Büyükler şampiyonalarında ilk kez derece alanların karşılaştırılmasında Yıldızlar % 70,2, Gençler %24,2, Büyükler %5,6 oranları ortaya konularak yıldızlar kategorisinde başarılı olan sporcu sayılarının lehine anlamlı bir farklılık gözlendiği saptandı.Anketimizde milli güreşçilerimizin genel kan grubu dağılım değerleri ile her kan grubunun kendi iç dağılım değerleri karşılaştırıldığın da başarı faktöründe ülkemizde görülme sıklığı % 16 gibi düşük olan olan ( B RH) grubuna ait milli güreşçilerin diğer kan gruplarına sahip güreşçilerden daha başarılı olduğu belirlendi.Uluslararası müsabakalarda birçok kez yer alan sporcularımızın katıldıkları şampiyona sayıları ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi sonucu güreşçilerimizin dengeli ve sağlıklı beslenme ilkelerinden protein, yağ, karbonhidrat ve sıvı tüketimlerine gerektiğinden daha düşük oranlarda riayet ettikleri görüldü.Çalışma grubumuzda bulunan milli sporcuların kilo dağılımlarının çoğunlukla 55 kg 66 kg ve 76 kg'da toplandığı tespit edildi. Bu sıkletlerdeki güreşçilerin kan grupları, yüzde oranlar açısından yüksek değerde (A RH+) kan grubunda yoğunlaşırken, görülme sıklığı az olan (A RH-), (B RH+) ve (B RH-) gruplarının da oran olarak bu sıkletlerde yüksek farklılığı görüldü.Araştırmanın sonuçlarına göre, uluslararası başarı kriterleri yükseldikçe kan gruplarının da belirli gruplarda yoğunlaştığı tespit edildi. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarının da başarı oranı düşük sporculara oranla daha sağlıklı ve dengeli oldukları gözlendi.Sonuç olarak Araştırmaya katılan milli güreşçilerin kan grubu dağılımlarının ülkemizdeki kan gruplarının genel dağılımlarına benzer oranlar gösterdiği görüldü. Ancak çalışmaya katılan sporcuların kan gruplarını ülke genelinin genel dağılımlarından ayrı tutarak kendi sayısal oranları içerisinde değerlendirdiğimizde başarıda yoğunlaşan grupların daha az sıklıkla görülen gruplarda öne çıktığı sonucu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda güreş milli takım sporcularının başarılarında dengeli ve sağlıklı beslenme ilkelerine yeterli düzeyde dikkat etmedikleri dolayısıyla başarı kriteri olarak beslenme konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiği gözlendi.Dünyada bir çok spor adamı, spor uzmanı ve fizyoterapistler kan kimyası ve kan fizyolojisinin sportif performansa etkisi olabileceği düşüncesi ile ilgili yeni çalışmalar ve yaklaşımlar ortaya koymaktadırlar.(kaynak). Dolayısı ile çalışmamızın ülkemizde üst düzey sportif başarıların yakalanması amacıyla kan grubu, beslenme ve başarı arasında korelasyon olup olmadığının incelenmesine ihtiyaç duyulmuştur.Kan gruplarının ve beslenme alışkanlıklarının milli güreşçilerin başarıları etkisi üzerinde etkisinin daha geniş serili çalışmalarla ve kan biyokimyası ve kan grubu analizleri ve genetik araştırmalarla yapılarak tekrarlanmasının büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the primary aim was to find out the concentration of blood groups of sportsmen who reached to national team level and achieved many successes in many international tournaments. The findings have been evaluated together with their nutrition habits and positive impacts of blood groups and nutrition principles on success are presented.104 male and 24 female and in total 128 sports people meeting the criteria were asked to answer a 32 questions questionnaire. The questionnaire which consisted 5 sections aimed to find out their demographic and anthropometric data, social perception conditions, some physiological features, nutrition habits and international success.SPSS-18 software was used for the evaluation of data obtained from the participant sportsmen. A significant difference is observed in the success of national wrestling team sportsmen with blood groups of 42% A Rh (ARH) and 33.2% 0 group (0RH) than the other groups.When the first international successes of national sportsmen are inspected, the comparison of achieving ranks for the first time in junior sportsmen with young and adult sportsmen show that juniors sportsmen have significant difference with 70.2% than youth with 24.2% and adults with 5.6%.The comparison of all the data collected for the questionnaire about blood groups of national wrestlers and internal distribution levels among themselves shows a difference from the Group B Rh (BRH) type blood which has a low density of 16% in Turkey in terms of their advanced level of success.The evaluation of the number of attendance to international championships and nutrition habits of sportsmen points out that these sportsmen care about balanced and healthy nutrition principles with lower levels of protein, fat, carbon hydrate and liquid consumption.Weight distributions of participant sportsmen are gathered at 55 kg., 66 kg. and 76 kg. in general. The blood types of the sportsmen in these weight categories are centered highest at (A RH+) while the prevalence of rare blood groups (A RH-), (B RH+) and (B RH-) in these weight groups are high.According to the results of the study, blood groups are centered around some specific groups with the increase in international success criteria. It is also observed that these sportsmen have more healthy and balanced nutrition habits than the sportsmen with lower levels of success.As a result; it is observed that the distribution of blood groups of national wrestling team members show similar rates to the general distribution of blood groups in Turkey. But when the blood group distribution of national sportsmen is separated from the general national distribution and rated among themselves, it is observed that less prevalent groups come into prominence for the intensifying groups around success. It is also observed that national wrestling team sportsmen do not care about balanced and healthy nutrition principles sufficiently and thus they should be informed about nutrition as a component of success.Today, many sportsmen, sport specialists and physiotherapists make studies and bring new approaches on the effects of chemistry of blood and blood physiology on sportive performance. () Thus, in order to pursue higher levels of success in our country, it is found necessary to evaluate if there is a correlation between blood groups, nutrition habits and success of national wrestlers.We are in the opinion that repeating the investigation of the impact of blood groups on the success of national wrestlers with studies with wider masses by using blood biochemistry, blood groups analysis and genetic researches will make a great contribution to the literature and sports world.