Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi gören obez yetişkin (20-65 yaş) hastaların beslenme bilgi düzeylerinin ve beslenme alışkanlıklarının saptanması
Conforming obese adult (20-65 years old) peoples ınformation level and nutrition habits who take outpatient treatment ın Afyonkarahisar State Hospital
  1. Tez No: 301354
  2. Yazar: ÖZLEM KOKTAY BÜYÜKÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma 12/03/2011-20/08/2011 tarihlerinde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi gören obez yetişkin (20-65 yaş) toplam 500 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan bireylere kişisel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgilerini değerlendirme amaçlı bir anket uygulanmıştır.Araştırmaya katılanların %14,6'sı erkek, %85,4'ü kadındır. Araştırmaya katılan 500 kişi beden-kitle indeksine (BKI) göre sınıflandırıldığında 31 ve altı %6,8, 31,01-33 arası %13,6, 33,01-35 arası %17,4, 35,01-37 arası %19,2, 37,01-39 arası %16,2, 39,01 ve üzeri %26,8 kişi olduğu görülmüştür.Obez bireylerin %55,2'si öğünlerde yemekleri hızlı, %41,8'i normal, %3,0'ü yavaş olarak tüketmektedir. Araştırmaya katılan bireylerden %3,8'i ara öğün tüketmemektedir. Ara öğün tüketen bireylerden %42,4'ü günde 2 ara öğün, %28,8'i günde 3 ara öğün, %20,6'sı günde 3'den fazla ara öğün ve %4,4'ü günde 1 ara öğün tüketmektedir. Araştırmaya katılanların %30,6'sı öğün atlamadıklarını söylerken %55,8'i öğün atladığını, %13,6'sı bazen öğün atladığını söylemektedir. Öğün atlayanların %33,8'i kuşluk, 25,2'si öğle yemeği öğünlerini atlamaktadır. Öğün atlayanların %38,0'i canı istemediği için, %27,4'ü unutmak/fırsat bulamadığı için, %4,0'ü zayıflamak için öğün atladığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is done on 500 obese adult (20-65 years old) who take outpatient treatment in Afyonkarahisar State Hospital on 12/03/2011 and 20/08/2011. People who are in the research are applied survey which wants to assess personal information, nutrition habits, and nutrition information.%14,6 people of the research are men and %85,4 people of the research are women. When 500 people of the survey are classified according to their body mass index, it is see that there are %6,8 people on 31 and downwards, %13,6 people between 31 and 33, %17,4 people between 33 and 35, %19,2 people between 35 and 37, %6,2 people between 37 and 39, %26,8 people on 39 and upwards.%55,2 of obese people eat their meal fast, %41,8 of obese people eat their meal in normal speed. %3,8 people of the research do not have half time meal. %42,4 of people who have half time meal have it twice a day, %20,6 of people have three times a day and more and %4,4 have half time meal once a day. %30,6 people say that they have all of their meal, %55,8 of them do not have all of their meal and %13,6 of them sometimes do not have all of their meal whole day.Among people who do not have all of their meal in a day, %33,8 do not have the meal before lunch, %25,2 do not have their lunch. Among people who do not have all of their meal in a day, % 38,0 do not have it because they do not want to eat something, %27,4 do not have it because they forget to have it and %4,0 do not have it because they want to lose weight.