Mcgill ağrı ölçeği kısa formu'nun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Reliability and validity of the turkish version short-form mcgill pain questionnaire
  1. Tez No: 301376
  2. Yazar: BERNA BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ YAPUCU GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, Melzack tarafından geliştirilen ?McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu?nun Türkçe versiyonunun ağrının değerlendirilmede geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığı incelenmiştir.Bu araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniğinin Hematoloji birimi ve Tülay Aktaş Kemik İliği ve Transplantasyon hastanesinde yetişkin servisinde yatan, lösemi ve lenfoma tanısı almış, ağrısı olan ve ağrısını ifade edebilen hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 130 hasta araştırma kapsamına alınmıştır.MAÖ-KF'nun geçerlik analizi için, sayısal değerlendirme ölçeği ile yapılan korelasyonlarda MAÖ-KF'nun alt boyutları olan duyusal ve algısal ağrı, mevcut ağrı indeksi ve GKÖ'nin korelasyon katsayıları sırasıyla 0.36, 0.77, 0.92 ve ölçeğin tümünün korelasyon katsayısının 0.59 olduğu saptanmıştır.MAÖ-KF'nun güvenirlik katsayısını bulmak için yapılan Cronbach alfa güvenirlik yönteminde; ölçeğin tümünün Cronbach alfa katsayısı test için: 0.78, tekrar test için: 0.91 bulunmuştur. MAÖ-KF'nun duyusal ve algısal ağrı özelliklerinin birlikte hesaplanan cronbach alpha değeri 0,75, mevcut ağrı indeksi ve GKÖ'nin birlikte hesaplanan cronbach alpha değeri ise 0,77 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, whether Turkish version of ?McGill Pain Survey Short From? developed by Melzack is a valid and reliable tool in evaluating pain, has been investigated.The scope of this research was consisted of painful patients who received leukemia or lymphoma diagnoses and staying in Hematology Unit of Internal Diseases Clinic, Ege University Medical Faculty and in Tülay Aktaş Bone Marrow and Transplantation Hospital. A total of 130 patients who met the criteria of the research and consented to participate were included.It was detected in the correlation performed for validity analysis of MPS-SF by using numerical rating scale that correlation coefficients of sensory and affective pain, evaluative total pain intensity and VAS which are the subdimensions of MPS-SF were 0.36, 0.77, 0.92 respectively and the correlation coefficient of thE all scale was 0.59.In the Cronbach alpha reliability method performed in order to find out the reliability coefficient of MPS-SF, the Cronbach alpha coefficient of the all scale was found as 0.78 at test and as 0.91 at retest. MPS-SF?s Cronbach alpha value which was calculated in combination of its sensory and affective pain characteristics was 0.75; MPS-SF?s Cronbach alpha value which was calculated in combination of its evaluative total pain intensity and VAS was 0.77.