Hemşirelerin ruh hastalarına yönelik kültürlerarası hemşirelik bakımı konusundaki görüşleri
Opinions of nurses about transcultural nursing care to the psychiatric/mentally patients
  1. Tez No: 301387
  2. Yazar: NİHAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma, hemşirelerin, ruh hastalarına yönelik kültürlerarası hemşirelik bakımı konusundaki görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmış betimleyici bir araştırmadır.Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri kliniğinde çalışan hemşireler ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde çalışan hemşireler (N=250) oluşturmaktadır. Araştırma katılmayı kabul eden 197 hemşire ile yürütülmüştür.Araştırmada, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerin Ruh Hastalarına Yönelik Kültürlerarası Bakımına İlişkin Görüş Formu kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre; hemşirelerin, farklı kültürlerin, kültürel yapının sağlık, hastalık, tedavi ve bakım üzerindeki etkisi olduğuna ilişkin farkındalıkları yüksektir. Verdikleri bakımı bu farkındalıkla yapmaya çalışmaktadırlar. Kendi kültürel özelliklerinin, uyguladıkları bakım üzerine etkili olduğunun bilincindedirler. Ancak bununla birlikte de hastaların değer yargılarını ön planda tutan bir bakım vermektedirler. `Kendi kültürel geçmişimin farkındayım.' ifadesine en yüksek oranda katılım göstererek bunu belirtmişlerdir.Hemşirelerin çoğu dil farklılığından dolayı anksiyete yaşamaktadır. Hemşireler farklı kültürlerin değerlerine önem verip terapötik bakım da kullanılması gerektiğini ifade etmelerine rağmen kültürel dirençle karşılaştıklarında anksiyete yaşadıklarını belirtmişlerdir.Farklı cinsel tercih, kadına yönelik şiddet ve ensest ilişki ile ilgili ifadelere verilen yanıtların oranları, diğer ifadelere göre daha düşüktür. Hemşireler ensest ilişki içinde olan kız çocuğu ile terapötik iletişim kurabileceklerini ancak ensest ilişki içinde olan baba ile terapötik iletişim kuramayacaklarını belirtmişlerdir. `Ensest ilişki içinde olan bir baba ile iletişimimde objektif olabilirim.' en düşük orana sahip ifadedir. Bu durum, hemşirelerin objektif ve profesyonel yaklaşımlarının kültürel normlardan özellikle bu konuda daha fazla etkilendiğini göstermektedir.Bu bilgiler ışığında, hemşirelerin ruh hastalarına yönelik kültürlerarası bakımına ilişkin görüşlerinin olumlu yönde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was planned and applied in a descriptive type in order to develop a form for the purpose of determining the nurses? intercultural care opinions for patients with mentally illness.The scope of the study consisit of working for psychiatric clinic to Ege University Hospital, Dokuz Eylül University Hospital and Manisa Psychiatric Hospitals.In the research, Information Form and Nurses? Intercultural Care Opinions For Patients With Mentally Illness were used.Nurses, different cultures, the cultural structure of health, illness, treatment and care is high awareness of the impact on that. They will try to maintain this awareness. Cultural characteristics of their own, are aware that effective on the applied maintenance.'I know my own cultural background.? has the highest rate expression.Most of the nurses live in anxiety due to language differences. Nurses should be used in therapeutic care to give importance to the values of different cultures to express their experiences anxiety when faced stated that despite the cultural resistance.Different sexual orientation, violence against women and incest the responses rates are lower than other expressions. `I can communicate with objektive with dad of relationship to incest.? has the lowest rate expression. In this case, the nurses objective and professional approach is affected the cultural norms.In light of this, cross-cultural care perceptions of mental health nurses are positive.