Psikonevroz tanılı kadın hastalarda aile içi örselenme öyküsünün sorgulanması ve adli tıp açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 30139
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SALAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Aile içi şiddet son zamanlarda insan haklan açısından değerlendirilmesine karşın hala halk sağlığı sorunu olarak çok az dikkat çekmektedir. Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet Birleşmiş Milletler tarafindan insan haklan sorunu olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli kültürlerde yapılan çalışmalar kadına yönelik şiddetin ev içi suçlar içinde en sık karşılaşılanı olduğunu gösterir niteliktedir. Ancak bu konu ile ilgili elde edilen bilgiler hala ev içi şiddetin tüm boyutlarını ve dünyanın sosyal ve ekonomik kalkınmasına kötü yönde etkilerini ortaya koyacak nitelikten uzaktır. Bu çalışmada; Adana Ruh Sağlığı Hastalıklan Hastanesinde psikonevroz tanısı alan, yaşlan 18-60 arasında değişen 100 kadın hasta ile çalışma grubu oluşturuldu. Seçilen bu hastalarla benzer sosyo ekonomik özellikler gösteren ve aynı yaş gruplarında 37 kadın karşılaştırma grubu olarak seçildi. Her iki gruba bu çalışma için oluşturulan bir anket, psikolog tararından yüz yüze görüşülerek uygulandı. Bu ankette kadına yönelik şiddet ile ilgili universal bakış açılan sorgulandı. Çalışma grubundaki kadınların %66.26'sının, karşılaştırma grubundaki kadınların ise %25'inin ev içi şiddete uğradığı ve şiddeti uygulayanın da kocalan olduğu izlenmiştir. Kadınların ve kocaların çeşitli özellikleri incelendiğinde şiddet uygulayan kocaların universal kabul gören görüşlerin aksine eğitimsiz olmadıkları, işsiz olmadıkları, alkol ya da madde bağımlısı olmadıktan izlenmiştir. Bu çalışma ve benzeri sonuçların elde edildiği çalışmalar konunun hala çok boyutlu veözellikle toplumsal cinsiyet rolleri açısından çalışılarak bu konudaki yanlış önyargıların ortadan kaldırılması gerektiğini vurgular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY Family violence has recently been acknowledged as a human rights concern but it has received little attention as a public health issue. Family violence and violence against women has recently been recognized as a legitimate human rights issue by the United Nations. Cross-cultural researches showed that violence against women is the most common domestic crime. The existed data are still insufficient to realize the dimensions and the effects of domestic violence to economic and social development of the world.. 100 psyconeurotic patients of The Adana Mental Health Hospital, aged 18-60, are subjected in this study. 37 healthy women were chosen as comparing group who showed similar socio-economic levels and the some age groups of the patients in study group. Prepared questionnaire were applied to the both groups by physiologist face to face interviewing method. Universal perceptions about violence against women were questioned in this study The results showed that 66.26% of the patients and 25 % of the comparing group are the victims of domestic violence and the perpetrators are their husbands. Contrary to the common perceptions, the study showed that most of the abusive men were76 not uneducated, unemployment and alcohol or drug abuser. The results of this study and the some of the similar results appered in literature support the idea that humanity still need much more information on the topic and the related gender issues.