Kanserli olgularda serum vitamin A, vitamin C ve vitamin E düzeyleri
- Tez No: 30140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-51- ÖZET Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesine 2 Nisan 1993 ile 19 Ağustos 1993 tarihleri arasında tedavi için başvuran 38 mal ignensili hasta ile 20 kişilik kontrol grubunda, malign olgulardaki serum vitamin A, C ve E düzeyleri incelenmek amacıyla: 1- Malign olgularda ve kontrol grubunda serum vitamin A düzeyleri 2- Malign olgularda ve kontrol grubunda serum vitamin C düzeyler i 3- Malign olgularda ve kontrol grubunda serum vitamin E düzeyleri ölçülmüştür. Yaş ortalaması 56. 7+7. fi olan olgu grubunun 10 'u kadın (%26.8), 28 'i (%73.2) erkek iken, kontrol grubunun yaş orta laması 52-2+11.7 olup 6'sı kadın (%30), 14'ü erkek (%70)'tir. Olgu gurubunu 25 akciğer ve 13 cilt kanseri oluşturmaktadır. Olgu grubu vitamin A düzeyleri ortalaması 37.84+10.51 ug/dl, kontrol grubu 47.05 + 7.956 ug/dl anlamlı fark bulunmuştur (p:0.01 ). Olgu grubu vitamin C düzeyleri ortalaması 0.859+0.132 mg/dl, kontrol grubu ise 1.295+0.248 mg/dl anlamlı fark bulunmuştur (p: 0 ). Olgu grubu vitamin E düzeyleri ortalaması 0.990+0.231 mg/dl, kontrol grubunun ise 1.291+0.358 mg/dl olarak bulun muştur. Her iki grubun ortalamaları arasındaki fark anlamlı dır (p: 0 ). Akciğer kanserli hastaların vitamin A düzeyleri ortala--52- ması 37.88+10.01 )tg/dl, kontrol grubu ise 47.05 + 7.95 pg/dl olarak anlamlı fark bulunmuştur (p:0.002). Akciğer kanserli hastaların vitamin C düzeyleri ortalaması 0.857+0.114 mg/dl, kontrol grubunun 1.295±0.248 mg/dl olup anlamlı farklılıkta bulunmuştur (p:0). Akciğer kanserli hastaların vitamin E düzeyleri ortalaması 1.022+0.212 mg/dl, kontrol grubunun vitamin E düzeyleri ortalaması 1.291+0.358 mg/dl olup fark anlamlı bulunmuştur (p: 0.003). Cilt kanserli hastaların vitamin A düzeyleri ortalaması 37.76+11.83 ug/dl, kontrol grubunun vitamin A düzeyleri orta laması 47.05 + 7.956 ]ig/dl olup fark anlamlı bulunmuştur (p:0.011). Cilt kanserli hastaların vitamin C düzeyleri ortalaması 0.864+0.16 mg/dl, kontrol grubunun ise 1.295+0.248 mg/dl'dir. îki grup. arası farklılık anlamlıdır (p:0). Cilt kanserli hastaların vitamin E düzeyleri ortalaması 0.929+0.26 mg/dl, kontrol grubunun 1.291+0.358 mg/dl'dir. İki grup arasında farklılık anlamlıdır (p: 0.004). Bu bulgular, malignensi olgularda vitamin A, C ve E'nin düzeylerinin kontrol grubuna göre azaldığını göstermektedir. Sonuç olarak; malignensili olgularda kanserli hücreler tarafından hızla vitamin A, C ve E kullanılması ile bu vitaminlerin serum düzeylerinin düştüğü, ancak antioksidan etkili A, C, E vitamin eksikliğinin malignensi riskini artırabileceği kanısına varıldı. Serum A, C ve E vitamini tayinlerinin rutin olarak ya-53 pılmasının ve adı geçen vitaminlerin eksiklisinin giderilebilmesinin, malignensi den koruyucu amaçlı olarak, faydalı olabileceği, sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY This study was carried out at hospital of Trakya University Medical School. In this work, 38 malign cases and 20 healty person were compared -According to serum vitamin A, C and E levels l-)The level of serum vitamin A was research of malign cases and control group. 2-)The level of serum vitamin C was research of malign cases and control group. 3-)The level of serum vitamin E was research of malign cases and control groups. The results showed that the values of vitamin A,C and E of canser cases were lower than control group. Weconcluded that A, C, E vitamins quitly is spend by cancer cell at malign cases and it causes t o reduce the levels of vitamins A,C,E at malign cases Findly it is advised to be tested routienly levels of vi tamins A,C, E. If A, C, E vitamin is below the normal, it is advised to give extra A,C,Evitamin to protect from cancer.