Farklı marjinal bitim tiplerinin seramik kronların kenar sızıntısına etkisi
The investigation of the marginal microleakage of ceramic veneer crowns' with different finish lines
  1. Tez No: 410895
  2. Yazar: CEYDA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tam seramik kronlar biouyumlulukları ve estetik görünümleri nedeniyle anterior ve posterior dişlerde başarıyla kullanılmaktadır. Mikrosızıntı, tam seramik kronların klinik başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Bu restorasyonlar, ısıyla presleme tekniği ve CAD/CAM sistemleri de içeren çeşitli sistemlerle üretilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı ısıyla preslenebilir seramiklerden olan IPS Empress eMax ve CAD/CAM seramiklerden Zirkonzahn restorasyonların mikrosızıntılarını değerlendirmektir. Tam seramik kronlar, iki farklı marjinal bitiş dizaynına sahip dişler üzerinde, iki farklı rezin siman kullanılarak simante edildi. Toplamda 80, her grup için 10 premolar diş kullanıldı. Örneklere 5000 termal siklus uygulandı, %0,5 bazik fuksin ile boyandı ve stereomikroskopta incelenmek üzere kesitler alındı. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
All-ceramic crowns offer good biocompatibility and esthetics appearence have been used successfully to restore anterior and posterior teeth. Microleakage are important factor that affect the longevity of all-ceramic crowns. These restarations can be fabricated with a variety systems, including the heat-pressed technik and CAD/CAM system. The purpose of this study were to evaluate the microleakage of heat pressed all-ceramic crowns made from IPS Empress eMax and CAD/CAM all ceramic crowns made from Zirkonzahn. All-ceramic crowns were cemented with two different resin cements on the prepared teeth with two different finish lines, chamfer and rounded shoulder. Ten teeth for each group and totally 80 premolar teeth were used. Samples were thermocycled (5000), stained with 0,5% basic fuschine, sectioned and examined under stereomicroscope. Data were statistical analyzed. There were no statistically signifant differences preparations types (p>0,05).