Farklı sertleşme mekanizmasına sahip yapıştırma simanlarının porselen lamina venerlerin klinik performansına etkisi
Effect of luting agents different polymerization mechanisms on the clinical performance of porcelain laminate veneers
- Tez No: 301405
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmamızın amacı farklı sertleşme mekanizmasına sahip yapıştırma simanlarının porselen lamina venerlerin klinik performansına etkisini ve meydana getirdiği renk değişimlerini 2 yıl süre ile değerlendirmekti. Ayrıca, klinik çalısmada kullanılan parametrelerin belirlenmesi ve klinik çalısmadan elde edilen sonuçların yorumlanmasına katkı sağlayacağı düşünülerek, materyaller in vitro mikrogerilim bağlanma testine tabi tutuldu. Çalışmamıza 11 bayan, 5 erkek dahil edildi. Toplam 16 hastaya yapılan 92 Empress I restorasyon Variolink II ve Variolink Veneer simanlarıyla aynı hastada her yarım çenede bir rezin siman kullanılarak simante edildi. Restorasyonlar tek bir hekim tarafından yapılıp 2 ayrı hekim tarafından modifiye Ryge kriterlerine gore, 1 hafta, 6,12,18,24 aylarda değerlendirildi. Elde edilen veriler in vitro bölüm için genelleştirilmiş model analizi ile, in vivo bölümde klinik performans için Ki-Kare testi ve McNemar testi ile, renk değişimleri için ise tek yönlü ANOVA analizi ve Tukey Testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.Sonuçlara bakıldığında porselen lamina venelerin klinik performansı ve renk değişimleri için gruplar arasında istatistiksel bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Porselen lamina venerlerin klinik başarı oranı % 99 olarak bulunmuştur. Çalışmanın iki yıllık sonuçlarına bakıldığında dişlerin normal fonksiyonunda ve restorasyonların iyi bir estetiğe sahip olduğu görüldü. Her iki rezin siman grubunda da porselen lamina venerlerin klinik performansı başarılı bulundu.Porselen lamina venerlerin klinik başarısı hasta seçimi, tedavi planı, laboratuar işlemleri ve adeziv tekniklere bağlıdır. Bu restorasyonlar gelişmiş adeziv sistemlerle birlikte başarılı bir şekilde uygulanabilir. Sonuç olarak porselen lamina venerlerin estetik, biyouyumlu, stabil olduğu ve minimal gingival iritasyona sebep olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of luting agents with different polymerization mechanisms on the clinical performance and color changes of porcelain laminate veneers for two year. In addition, in order to determine the parameters used in the study and to asses the results obtained, materials were tested in vitro microtensile bond strength. Sixteen patients (5 men, 11 women) were participated in the study. A total of ninety-two IPS Empress I restorations were cemented with Variolink 2 for one quadrant (Grup A) and Variolink Veneer for the other quadrant (Grup B) by the same dentist. The restorations were evaluated at baseline and after a week 6, 12, 18, 24 months later by two dentists using USPHS criteria (marginal adaptation, cavo-surface marginal discoloration, secondary caries, postoperative sensitivity, satisfaction with restoration shade and gingival tissue response). The data obtained were statistically analyzed using generalized linear model (GLM) for in vitro, Chi-Square and McNemar tests for in vivo clinical performance, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey tests for in vivo color changes.The results showed that there was no significant difference among groups for clinical performance and color changes of porcelain laminate veneers. The success rate of the porcelain laminate veneers was 99 %. At two years follow-up, teeth were presented normal function and had a good esthetic. Porcelain veneers exhibited successful clinical performance with both resin cement groups.The clinical success for porcelain laminate veneer restorations depends on case selection, treatment planning, laboratory process, adhesive bonding techniques. These restorations can be applied successfully by the improved adhesive systems. Porcelain laminate veneers are esthetic, biocompatible, stable and cause minimal gingival irritation.