Farklı yapıda ve kalınlıkta restoratif materyallerin ve farklı rezin esaslı yapıştırma simanlarının polimerizasyon derecelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing degree of conversion with different restorative materials, thicknesses and different resin-based bonding cements
  1. Tez No: 955783
  2. Yazar: MERYEM DORMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Rezin simanlar, indirekt restorasyonların simantasyonları için önemli olan mekanik özellikleri ve kullanım özelliklerini sağlamak üzere geliştirilmiş kompozit rezinlerdir. Yapısal olarak kompozitlere benzer ve dental yapıştırma ajanlarıyla bağlandıklarında dişe ve indirekt restorasyona maksimum dayanıklılık sağlar. Bu yapıştırma simanları, polimerizasyon reaksiyonu sırasında birbirine bağlanan farklı monomerler içerir. Indirekt restorasyon altında uygulanmaları nedeniyle, çoğu durumda fiziksel aktivasyonun (ışıkla sertleşme/polimerize) çok sınırlı bir etkisi vardır. Bu nedenle kimyasal aktivatörlere ihtiyaç vardır. Polimerizasyonun aktivasyonu, polimerizasyon başlatıcıyı (örneğin: kamforkinon) indüklemek veya kimyasal başlatıcının (benzoil peroksit) molekülünü kırarak polimerizasyonu başlatacak serbest radikaller oluşturmak anlamına gelir. Serbest radikaller karbon-karbon çift bağlarını kırarak monomerlere bağlanır. Monomerlerin büyüyen bir zincire sürekli olarak eklenmesi polimerik bir zincirle sonuçlanır. Genel olarak, polimerik zinciri oluşturmak için C-C (tek) bağına dönüştürülen alifatik C=C (çift) bağlarının yüzdesi olan maksimum polimerizasyon derecesi (DC), polimerizasyon reaksiyonu sırasında siman viskozitesinin artması ve reaktif türlerin hareketliliğini engellemesi nedeniyle %60 civarındadır. Reaksiyon, yeni bağların yapılamayacağı bir ana kadar kademeli olarak yavaşlar. (Souze ve ark) Fiziksel özelliklerine rağmen genellikle teknik hassasiyet gerektiren bu simanların, (Heboyan ve ark., 2023) kimyasal, ışıkla, veya her ikisinin kombinasyonu (dual sertleşme) olmak üzere üç farklı polimerizasyon mekanizması vardır. Adeziv sistem, indirekt restoratif materyal, ve ışık cihazı gibi faktörler simanın polimerizasyon derecesini etkileyebilir ve dolayısıyla rezin bazlı simanların mekanik özellikleri üzerinde bir etkiye sahip olabilir. (Souza ve ark., 2015) Bununla birlikte, bu simanların klinik performansını etkileyen çok sayıda faktör bulunur ve başarılı klinik uygulaması için uygun kullanım önemlidir. Klinik restoratif prosedürlerde, periodontal sağlığı etkileyebilecek indirekt restorasyonların simantasyonu sırasında marjinlerinden fazla simanın çıkarılması ve temizlenmesi önemlidir. Artık kalan simanın yarı-jel forma gelip temizlenebilir olması için ilk etapta uygulanan kısa ışınlamaya 'Öncül uygulama' (tack cure) denir. . (Stegall ve ark., 2017, Souza ve ark., 2015) Bu çalışmanın amacı Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak, klinikte periodontal sağlık için önemi büyük olan bu uygulamanın 2 farklı restorasyon materyalinde (rezin matetiks seramik ve cam matriks seramik) ve 2 farklı adeziv rezin simanda (ışık ile polimerize olan ve dual polimerize olan) final polimerizasyon derecesinin etkilenip etkilenmediğini gözlemlemektir.
Özet (Çeviri)
Resin cements are composite resins developed to provide mechanical properties and handling characteristics important for cementation of indirect restorations. They are structurally similar to composites and, when bonded with dental bonding agents, provide maximum durability to the tooth and indirect restoration. These cements contain different monomers that bond together during the polymerisation reaction. Due to their application under the indirect restoration, physical activation (photo-activation) in most cases has a very limited effect therefore chemical activators are needed. Activation of polymerisation means inducing the initiator (e.g. camphorquinone) or breaking the molecule of the chemical initiator (benzoyl peroxide) to generate free radicals to initiate polymerisation. Free radicals bind to monomers by breaking carbon-carbon double bonds. The continuous addition of monomers to a growing chain results in a polymeric chain. In general, the degree of conversion (DC), which is the percentage of aliphatic C=C (double) bonds that are converted to C-C (single) bonds to form the polymeric chain, is around 60% due to the increased viscosity of the cement during the polymerisation reaction and the inhibition of the mobility of reactive species. Despite their physical properties, these cements are technic sensitive (Heboyan et al., 2023) and have three different polymerisation mechanisms: chemical, by light, or a combination of both which is dual cured. Factors such as the adhesive system, the indirect restorative material, and the light device can influence the degree of conversion of the cement and thus have an impact on the mechanical properties of resin-based cements. (Souza et al., 2015) However, there are numerous factors that influence the clinical performance of these cements and proper use is important for their successful clinical application. In clinical restorative procedures, it is important to remove and clean excess cement from the margins during cementation of indirect restorations that may affect periodontal health. The short cure applied in the first stage so that the sem,-gel form of the cement can be is called 'tack cure' (Stegall et al. (Stegall et al., 2017, Souza et al., 2015) The aim of this study was to observe whether this application, which is of great importance for periodontal health in the clinic, affects the degree of conversion in 2 different restoration materials (resin matrix ceramic and glass matrix ceramic) and 2 different adhesive resin cements (light polymerised and dual polymerised) by using Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR).