Matriks metalloproteinaz-9'un vasküler reaktivitedeki rolü
The role of matrix metalloproteinase-9 in vascular reactivity
- Tez No: 301406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YETİK ANACAK, YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmamızda standart diyetle beslenen tavşanların karotid arter çevresine silikon yaka yerleştirilmesiyle gelişen intimal kalınlaşma sürecinde, selektif MMP-9 inhibisyonunun endotele bağlı ve endotelden bağımsız gevşeme yanıtları ve kasılma yanıtları üzerindeki etkisi MMP-9 ekspresyonunun en fazla görüldüğü 3. gün ve yaka uygulanmasına bağlı gelişen intimal kalınlaşmanın en yoğun olduğu 14. günlerde incelenmiştir.Yaka uygulaması sonrası, 3. ve 14. günlerde karotid arterin kastırıcı ajanlara karşı alınan kasılma yanıtlarında anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Selektif MMP-9 inhibisyonu, her iki günde de yaka uygulanmış arterlerde kasılma yanıtlarında görülen azalmayı daha da azaltmıştır. Ayrıca 3. günde asetilkolin gevşeme yanıtlarında yakanın belirgin bir azalmaya neden olduğu gözlenmiştir. Selektif MMP-9 inhibisyonu ise yaka uygulanmış damarlarda gevşeme yanıtlarını arttırmıştır.Henüz intimal kalınlaşma oluşmadan gözlenen endotel disfonksiyonun, selektif MMP-9 inhibisyonu aracılığıyla normalize olması MMP-9'un aterosklerotik süreçteki katkısını ortaya koymaktadır. Bulgularımız, MMP-9'un damar fonksiyonunun kontrolünde yeni bir terapötik hedef olarak tanımlanmasına katkı sağlayarak kardiyovasküler fizyoloji ve patolojide önemli bir uygulama alanı yaratabilir.
Özet (Çeviri)
We investigated the effect of selective MMP-9 inhibiton on endothelial dependent or independent relaxation and vascular smooth muscle contraction during intimal thickening caused by perivascular application of a silicone collar around the rabbit carotid arteries. Experiments were performed at day 3 when MMP-9 was highly expressed and day 14 when the intimal thickening was seen at maximum.Collar siginificantly decreased the contractions induced by contractile agents at both day 3 and day 14. MMP-9 inhibition caused a further decrease at contractile responses. We also found that collar caused a significant decrease on acethylcholine responses at day 3. However selective MMP-9 inhibition normalized the relaxant responses.The recovery of endothelial dysfunction that occurs before intimal thickening by selective MMP-9 inhibition may show MMP-9?s contribution to the atherosclerotic process. In conclusion, MMP-9 in the control of vascular function may contribute to the identification of a novel target in cardiovascular physiology and pathology.