Miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda psikoeğitimin psikososyal uyum üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the impact of psychoeducation on psychosocial adaptation in myocardial ınfarction patients
  1. Tez No: 301435
  2. Yazar: SEVGİ NEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma Miyokard İnfartüsü geçirmiş bireylere verilen psikoeğitimin tedavideki etkinliğini ve psikososyal uyuma etkisini incelemek amacıyla, deney-kontrol deseninde yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır.Araştırma, Ege Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı ve Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran Miyokard İnfarktüsü geçirmiş hastalarla Haziran 2010-Mart 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem seçim kriterlerini karşılayan ve psikoeğitim görüşmelerini katılmaya gönüllü 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu seçilen 60 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hastalığa Psikososyal Uyum- Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde dağılımı ve paired sampled t test kullanılarak değerlendirilmiştir.Psikoeğitim uygulamaları sonrasında deney grubu hastaların PAIS-SR (toplam) ön test puan ortalaması 40.67±12.28, son test puan ortalaması 32.71±11.01 olarak bulunmuştur. Kontrol grubu hastaların PAIS-SR (toplam) ön test puan ortalaması 41.67±11.31, son test puan ortalaması 40.28±8.93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out as a semi-empirical research with experiment-control design in order to examine effectiveness of psychoeducation provided for individuals undergone Myocardial Infarction and its effect on psychosocial adaptation.The research has been carried out with patients who have undergone Myocardial Infarction and referred to Ege University Cardiology Department and Manisa Private Sekiz Eylül Hospital Cardiology Polyclinic between June 1010 and March 2011. Sampling comprised of a total of 60 patients (30 in experiment-group and 30 in control-group) who met the selection criteria and agreed to participate in psycho-education interviews. During data collection an Identifier Information Form and a Psychosocial Adaptation to Disease ? Self-Reported Scale (PAIS-SR) were used. Data were evaluated by using number, percentage distribution and paired sampled t test.After psychoeducation practices, the mean scores of pretest PAIS-SR (total) was 40.67 ± 12.28 and mean scores of posttest was 32.71 ± 11.01 in experiment-group of patients. In experiment-group of patients the mean scores of pretest PAIS-SR (total) was found as 41.67 ± 11.31 and mean scores of posttest as 40.28 ± 8.93.