Potansiyel 1H-benzimidazol türevi bileşiklerin sentez ve biyolojik aktivite çalışmaları
Synthesis and biological activity studies of potential 1h-benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 301436
  2. Yazar: GÖRKEM SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SELCEN ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda, biyolojik aktivite göstermeleri beklenen dokuz adet 1H-benzimidazol bileşiğinin sentezi yapılmış, yapıları aydınlatılmış ve ardından antimikrobiyal aktiviteleri çalışılmıştır. Bileşikler tasarlanırken 1H-benzimidazol halkası çekirdek yapı olarak seçilmiş, halkanın 5-konumuna elektron akseptörü ve donörü atom ve gruplar ilave edilmiştir. Bununla beraber, yine halkanın 2-konumuna sübstitüe aril gruplarının eklenmesi ile tasarlanan bileşikler tamamlanmıştır. Yapı üzerinde gerçekleştirilen bu değişikliklerin, biyolojik aktivite üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir.Sentez aşamasının başlangıcında, o-hidroksibenzaldehit'in sodyum bisülfit çözeltisi ile etkileşmesi sonucunda sodyum hidroksi(2-hidroksifenil)metansülfonat tuzu elde edilmiştir. Elde edilen tuz, 2-(1H-benzimidazol-2-il)fenol türevlerinin sentezi için, nonsübstitüe ya da 4-konumundan sübstitüe o-fenilendiamin türevleri ile kondensasyon tepkimesine tabi tutulmuştur. Son basamakta ise bazik azot taşıyan alkil zincirlerin ilavesiyle sentetik işlem tamamlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle (UV, IR, 1H NMR, HRMS) aydınlatılmıştır.Ayrıca tüm bileşiklerin Esherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktiviteleri ve Candida albicans'a karşı antifungal aktiviteleri araştırılmış, bileşiklerin tamamının gram pozitif bakterilere (Staphylococcus aureus), gram negatif bakterilere (Esherichia coli, Pseudomonas aeruginosa) kıyasla çok daha etkili oldukları bulunmuştur. Tüm bileşikler içerisinde A1 ve A2 kodlu ara ürünler sırasıyla, standart bileşik olarak kullanılan Seftazidim'e eşit ve yakın sonuçlar vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, nine 1H-benzimidazole derivatives which are expected to be biologically active were synthesized. The structures of the final compounds were confirmed by spectral analysis and were tested for their antimicrobial activity.After choosing 1H-benzimidazole ring as the nucleus, electron acceptor and donor groups were substituted to the ring. Moreover, substituted aryl groups were added at 2-position of the 1H-benzimidazole ring in order to investigate the biological activity due to the changes on the basic skeleton.The synthesis of the title compounds were performed in three steps. After obtaining sodium hydroxy(2-hydroxyphenyl)methanesulfonate salt by treating o-hydroxybenzaldehyde with sodium bisulfite solution, the salt was condensed with non substituted or 4-substituted o-phenylenediamine derivatives to prepare 2-(1H-benzimidazole-2-yl)phenol derivatives. In the last step, different alkaline nitrogen-containing alkyl chains were added to furnish the final compounds. The structures of the compounds were confirmed by UV, IR, 1H NMR, HRMS data.All of the compounds were tested for antibacterial activity against Esherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus and for antifungal activity against Candida albicans. It is found that all of the compounds are more effective togram pozitive bacterias (Staphylococcus aureus) than gram negative bacterias (Esherichia coli, Pseudomonas aeruginosa). A1 and A2 intermediates respectively gave equal and near results like standart compound Seftazidim.