Öğretilebilir zihinsel engelli öğrencilerde beden eğitimi ve spor aktivitelerinin toplumsallaşma düzeylerine etkisi
The effects of physical education and sports activities upon the socialization levels of moderately and severely mentally retarded students
  1. Tez No: 301442
  2. Yazar: BURCU ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Topluma uyum bozukluğu olan engelli birey için spor, yalnızca bedensel bir uğraş görevi görmez aynı zamanda onun toplum içinde yeniden uyumlu bir kişi haline gelmesini sağlar. Bu araştırmanın amacı, kişinin toplumsallaşmasında önemli bir role sahip olan beden eğitimi ve sporun, öğretilebilir zihinsel engelli çocukların toplumsallaşmalarına olan etkisini ortaya koymaktır.Araştırma grubu İzmir ilinde bir eğitim uygulama okulundaki, 7-11 yaş arasında, 12 uygulama grubu 12 kontrol grubu olmak üzere toplam 24 öğretilebilir zihinsel engelli öğrenciden oluşmuştur. Uygulama grubuna ön test ile son test arasında 14 haftalık düzenlenmiş beden eğitimi ve spor aktiviteleri programı uygulanmıştır.Araştırmada AAMD (American Association of Mental Deficiency) tarafından geliştirilen Uyumsal Davranış Ölçeği Türkiye Popülasyonuna adaptasyonunun gerçekleştirilmesiyle oluşan ?ABS-SE Kısa Formu? toplumsallaşma boyutu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 13 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports, for a disabled individual with fitting into society disorder, is not only a physical engagement but it also makes the individual become a compatible person in the community once again. The purpose of this research is to demonstrate the effect of the physical education and sports, which have a crucail role in making an individual socialize, on the the socialization of the moderately and severely mentally retarded students.The research group is consisted of students between the 7-11 years of age, including 12 implementation groups, 12 control groups, that is to say, a total of 24 trainable mentally disabled students in an education implementation school in the city of Izmir. Between the pre-test and the post-test, a 14-week program of organized physical education and sports activities is applied to the application group.In the research, developed by the AAMD (American Association of Mental Deficiency), Adaptive Behavior Scale and“ABS-SE, Short Form”consisting of its adaptation to population of Turkey were used.