Farklı kuşak seviyelerinde taekwondo sporu yapan çocuklarda AAHPERD sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk test bataryasının karşılaştırılması
Comparison of AAHPERD Test battery of health-related physical fitness on children engaged in different belt levels in taekwondo
  1. Tez No: 301463
  2. Yazar: KAMER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, farklı kuşak seviyelerinde taekwondo sporu yapan çocuklarda AHHPERD sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk test bataryası ile kuşaklar arasındaki farklılıkları belirlemek ve karşılaştırmak, fiziksel uygunluğun taekwondoya özel hareketlere olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 10-12 yaş arasında 100 çocuk kuşak seviyelerine göre 4 gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. 1. Grup en üst düzey, 2. ve 3. Gruplar orta düzey, 4. Grup ise en düşük düzey kuşak sahibi çocuklardan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan çocukların, yaş, boy, vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi (VKI) gibi demografik bilgileri kaydedilmiştir. Fiziksel uygunluğun değerlendirilmesinde AHHPERD Physical Best test bataryası kullanılmıştır. Kardiovasküler endurans;1 mil koş yürü testi ile, kassal kuvvet ve endurans; bir dakikada mekik çekme ve barfikste kol çekme testleri ile, esneklik; otur uzan testi ile, vücut kompozisyonu; skinfold ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca taekwondoya özel hareketlerden oluşan Test 1-Dubaldangsang Bandal Chagi (DBC) ve Test 2-Montomg Jiruegi Dubaldangsang Bandal Chagi (MJDBC) teknikleri süre cinsinden değerlendirilmiş, daha sonra bu testler ile fiziksel uygunluk testleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların yaş ortalamaları 11.0±0.8 yıl, boy ortalamaları 146.1±10 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 38.8±8.6 kg ve VKI ortalamaları 17.9±2.5 kg/m2 bulunmuştur. Gruplar karşılaştırıldığında yaş ve VKI bakımından benzer oldukları (p>0.05) fakat boy ve vücut ağırlığı bakımından farklı oldukları bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare and determine the differences in between belt levels on children engaged in different belt levels in taekwondo using AAHPERD Test battery of health-related physical convenience. In the study, 100 children between 10-12 years old divided into 4 groups according to belt levels were evaluated. First group consists of the high level belt, second and third group consists of the mid-level belt, fourth group consists of the lowest level belt owner children. Demographic information such as age, height, weight and body mass index (BMI) of the children participating in the study were recorded. AHHPERD Physical Best test battery was used in the evaluation of physical fitness. Cardiovascular endurance was evaluated by 1 mile walk-run test. Muscular strenght and endurance were evaluated through sit-ups per one minute and pulling the bar with arm pull tests. Flexibility was evaluated by sit and reach test. Body composition was evaluated by skinfold measurements. Besides, the techniques of Test 1-Dubaldangsang Bandal Chagi (DBC) and Test 2-Montomg Jiruegi Dubaldangsang Bandal Chagi (MJDBC), which are formed with very special movements of taekwondo, were evaluated in terms of duration. Later on, the relationships between these tests and physical fitness tests were analyzed. For the children participating in the study, the mean age was found 11.0±0.8 years, the mean height was found 146.1±10 cm, the mean body weight was found 38.8±8.6 kg and the mean BMI was found as 17.9±2.5 kg/m2. When the groups were compared, they were found similar in terms of age and BMI (p>0.05), but different in height and weight (p0.05).