Üriner inkontinansı olan 65 yaş üstü kadınlara verilen kegel egzersizine ilişkin bilgilendirmenin değerlendirilmesi
The evaluation of kegel exercises information given to urinary incontinent women aged 65 years old
- Tez No: 301465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİSUN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özcan, M. Üriner inkontinansı olan 65 yaş üstü kadınlara verilen kegel egzersizine ilişkin bilgilendirmenin değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Çalışma, üriner inkontinansı olan 65 yaş ve üzeri kadınlara verilen Kegel egzersizine ilişkin bilgilendirmenin değerlendirilmesi amacıyla müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Geriatri Ünitesi'ne başvuran ve üriner inkontinansı olan 31 kadın hasta oluşturmuştur. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu, Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Mini Mental Durum Değerlendirme Testi İnkontinans Şiddet İndeksi ve mesane günlüğü kullanılmıştır. Hastalarla yapılan ilk görüşmede hastalara kullanılan ölçekler uygulanmış, ikinci görüşmede Kegel egzersizi anlatılmıştır. Hastaların üriner inkontinansı şiddeti, Kegel egzersizine yönelik yapılan bilgilendirme sonrası birinci ve ikinci ay sonunda İnkontinans Şiddet İndeksi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın verileri, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H testi, Friedman testi, Wilcoxon testi ve korelasyon kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda hastaların bilgilendirme sonrası inkontinans şiddet indeksi puanlarında azalma olmuştur. İnkontinans şiddet indeksi puanlarına göre değerlendirildiğinde hastaların %38.7'sinde eğitim öncesinde orta düzeyde üriner inkontinans bulunurken, bu oranın eğitim sonrası birinci ayda %35.5'a, ikinci ayda ise %19.4'e gerilediği; eğitim öncesi hastaların %6.5'inde hafif düzeyde üriner inkontinans var iken eğitim sonrası birinci ayda bu oranın %51.6, ikinci ayda ise %67.7'ye yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Özcan, M. The evaluation of Kegel exercises information given to urinary incontinent women aged 65 years old. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis in Medical Nursing, Ankara, 2012. The research was conducted as an intervention study to evaluate the Kegel exercises information given to urinary incontinent women aged 65 years old. The sample of the research was 31 incontinent women 65 years old and over, who applied to the Hacettepe University Medical Faculty Adult Hospital Department of Internal Medicine Geriatrics Unit. The data of the study was collected by using data collection form prepared by the researcher by reviewing the related literature and Activities of Daily Living Scale, Instrumental Activities of Daily Living Scale, Mini Mental State Examination, Incontinence Severity Index. At first interview, questions of scales were asked and at second interview, information about Kegel exercises were given to the patients. After giving information about Kegel exercises, the severity of urinary incontinence was evaluate by using Incontinence Severity Index at the end of the first and second months. The data obtained from the study was analyzed by identifying statistics as well as Chi-square, Mann-Whitney U, Bonferroni corrected Kruskall-Wallis H, Friedmann, Wilcoxon test and correlation. As a result of the study, Incontinence Severity Index scores were decreased. According to Incontinence Severity Index scores, 38.7% of patients had moderate urinary incontinence before giving information; at the end of the first and second month proportion is decreased to 35.5% and 19.4% after the giving information. According to Incontinence Severity Index scores, 6.5% of patients had slight urinary incontinence before giving information; at the end of the first and second month increased to 51.6 % and 67.7 % after information.