Romatoid artritli hastalarda aerobik egzersizin plazma oksidan, antioksidan ve sitokin düzeylerine akut etkileri
Acute effects of an aerobic exercise session on plasma cytokine, oxidant and antioxidant levels in patients with rheumatoid arthritis.
- Tez No: 301464
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyopatoloji, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiopathology, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, romatoid artritli (RA) hastalarda orta şiddette akut aerobik egzersizin plazma sitokin, oksidan ve antioksidan düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya remisyon döneminde olan 16 RA hastası ile aynı yaşlarda 10 sağlıklı gönüllü katıldı. Katılımcılar detaylı şekilde bilgilendirildikten sonra aydınlanmış onamları alındı. Teste başlamadan önce takılan portatif kalp atım monitörüyle sürekli kalp hızı takibi yapıldı. Katılımcılar 30 dakika boyunca maksimal kalp atım hızının %60-75'inde koşu bandında yürüdü. Egzersiz öncesi, egzersiz sonrası ve 24 saat sonra alınan kan örneklerinde plazma MDA, RSH ve IL-6, IL-10, TNF-? düzeyleri ölçüldü. Deney grubu egzersiz sırasında kontrol grubuyla aynı kalp atım hızına daha düşük koşu bandı hızında ulaştı (p0.05). Örneklerin tamamında IL-6, IL-10 ve TNF-? konsantrasyonları tespit edilebilir düzeyin altında bulundu. Bu sonuçlara göre, RA'lı hastalarda aerobik egzersizin akut antioksidan etki oluşturduğu ve bu etkinin daha uzun sürdüğü görülmüştür. Ayrıca remisyonda olan RA'lı hastalarda egzersiz, sistemik inflamatuvar cevabı tetiklememiştir. Bu sonuçlar remisyon döneminde olan RA'lı hastalar için akut aerobik egzersizin plazma sitokin düzeyleri ve oksidatif stres açısından güvenli olduğunu göstermektedir. Uzun süreli egzersiz eğitiminin etkilerinin araştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of an acute aerobic exercise bout on plasma cytokine, oxidant and antioxidant levels in rheumatoid arthritis (RA) patients. Sixteen RA patients in remission and 10 age-matched healthy volunteers participated in the study. After a detailed explanation about the study, all the participants signed informed consent forms. Heart rate was followed during the test by a polar telemeter. All participants walked on the treadmill at the intensity of %60-75 of maximal heart rate for 30 minutes. Blood samples were obtained before, after and 24 hours later the test. Plasma malondialdehyde (MDA), total sulfhydrile groups (RSH), interleukin-6 (IL-6), IL-10 and tumor necrosis factor- ? (TNF-?) levels were measured in the samples. Both Test speed of patients were significantly lower at the same target heart rate (p0.05). Plasma IL-6, IL-10 and TNF-? levels were all under detectable point at rest and after exercise. These results show that an acute bout of aerobic exercise exerts a decrease in plasma MDA levels and caused an antioxidant effect partly. thatis preserved for longer in RA patients. Moreover, aerobic exercise does not stimulate a systemic inflammatory response in the remission period of RA. It can be concluded that aerobic exercise is safe without any deleterious effects on some pathophysiological molecules of disease in RA. Further studies are needed to investigate the effects of long-term exercise training.