Primer dismenore şikayeti olan gençlerde kor egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesine etkisi: Non-randomize çalışma
The effect of core exercises on pain and quality of life in teenagers with primary dysmenorrhea complaints: Non-randomized controlled study
- Tez No: 661099
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE, PROF. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, dismenore şikayeti olan gençlerde kor egzersizlerinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla, randomize olmayan kontrol gruplu desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ilinde, bir kamu üniversitesinin, Hemşirelik Fakültesinde 2018-2019 Eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören genç kadınlar oluşturmuştur. Örneklem grubunu belirleyebilmek için evrendeki kadın öğrencilere Dismenore Tanılama Formu uygulanarak 60 primer dismenore yaşayan genç kadın araştırma kapsamına alınmıştır. Müdahale grubuna egzersiz uygulaması iki menstrual siklus dönemi boyunca uygulanmştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan; Veri Toplama Formu, Dismenore İzlem Formu, Visüel Analog Skala (VAS), Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi (YK) ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, Pearson ki-kare testi, Yates düzeltmeli ki-kare testi ve Fisher exact testi, sayısal değişkenlerde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a nonrandomized control group design to determine the effect of pelvic floor exercise on pain and quality of life in young people with dysmenorrhea. The population of the study consisted of young women studying at the Faculty of Nursing of a public university in the province of Konya in the spring semester of the 2018-2019 academic year. In order to determine the sample group, 60 young women with primary dysmenorrhea were included in the study by applying the Study Participation Criteria Form to female students in the population. Exercise application was applied to the intervention group during two menstrual cycle periods. The data were obtained through Data Collection Form, Dysmenorrhea Follow-up Form, Visual Analogue Scale (VAS), Health Related Quality of Life (QOL) scale prepared by the researchers. The data obtained were evaluated using percentage distributions, Pearson's chi-square test, Yates corrected chi-square test and Fisher's exact test, and the numerical variablesin dependent and independent groups were evaluated with t-test.