Sol kolon ve/veya rektum cerrahisi sonrası bağırsak fonksiyonlarının başlamasında sakız çiğnemenin rolü
The role of the gum chewing on the bowel functions after the left colon or/and rectum surgery
  1. Tez No: 301477
  2. Yazar: BURCU DULUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma sol kolon ve/veya rektuma yönelik cerrahi sonrası bağırsak fonksiyonlarının başlamasında sakız çiğnemenin rolünü belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, Mayıs 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Örneklemde deney grubuna 17, kontrol grubuna 17 hasta alınmıştır. Ameliyat sonrası birinci günün sabahında, deney grubundaki hastaların nazogastrik tüpleri çekildikten sonra, hastalara 45 dakika bir adet şekersiz sakız çiğnetilmiş; daha sonra aynı gün içinde saat 16:00 ve 20:00'de bu uygulamaya devam edilmiştir. Ameliyat sonrası ikinci günün sabahı itibariyle, saat 09:00, 16:00 ve 20:00'de, günde 3 kez 45'er dakika olacak şekilde, hastalar ilk gazlarını çıkarana kadar sakiz çiğneme uygulamasına devam edilmiştir. Araştırmada ticari olarak piyasada bulunan şekersiz sakız kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise, gaz çıkarana kadar rutin bakım uygulanmıştır. Veriler ki-kare, Fisher kesin ki-kare, Student-t, Mann-Whitney U testleri, Korelasyon analizi, sayı, ortalama ve yüzde ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına giren deney ve kontrol grubu hastaların demografik özellikleri, ameliyat sonrası dönemde aldıkları tedaviler, stoma, nazogastrik tüp, epidural kateter ve ilk ambulasyonları sırasında korse bulunma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In order to identify the role of the gum chewing on bowel functions after the left colon or/and rectum surgery, this study was carried out as a randomized controlled experimental study in the Medical Faculty Hospital of Gazi University between May 2010 and June 2011. Seventeen patiens for the experiment group and seventeen patiens for the control group included in the sample. In the first day morning postoperatively, the patients in the experiment group chewed one stick of sugarless gum for 45 minutes after removing their nasogastric tubes. Afterwards, this application was performed at 4 PM and 8 PM within the same day. From the second day morning postoperatively patients chewed gum for 45 minutes three times daily at 9 AM, 4 PM and 8 PM until they had the first flatus. In this study, the non-sugar gum which exists in the market commercially was used. The routine care was made in the control group patients until they had the first flatus. The data was assessed by Chi square, Fisher's exact, Student-t, Mann-Whitney U tests, the Correlation analysis, numerical, mean and percentage. There were no statistically significant differences between the experiment and control group in the study according to their demographical characteristics, taking postoperative treatments, having stoma, nasogastric tube, epidural catheter and usage of the corset during their first ambulation (p>0.05).