Gebelerde klinik pilates egzersizlerinin abdominal kas kuvvetiş ve diastasis recti abdominis oluşumuna etkisinin değerlendirilmesi
Assesing the effects of clinical pilates egzersizes on the strength of abdominal muscles and diastasis recti abdominis in pregnant women
- Tez No: 301478
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelerde klinik pilates egzersizlerinin abdominal kas kuvveti ve diastasis recti abdominis (DRA) oluşumuna etkisini değerlendirmektir. Gebeler egzersize katılabilme durumuna göre 20 kişiden oluşan eşit sayıda 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubu herhangi bir egzersiz grubuna katılmadı. Egzersiz grubuna ise, 20 hafta boyunca haftada 2 kez, her seans 1 saat olacak şekilde klinik pilates egzersizleri yaptırıldı. DRA, fizyoterapist tarafından Noble'nin kriterlerine göre ölçüldü. Abdominal kas kuvveti ise, rectus abdominis, obliquus abdominis ve iliopsoas kasları ayrı ayrı olmak üzere modifiye manuel kas testi ile değerlendirildi. Değerlendirmeler birinci, ikinci ve üçüncü trimesterlerde olmak üzere 3 defa tekrarlandı. DRA, ilk trimesterde gebelerin hiçbirinde görülmezken, ikinci trimesterde kontrol grubunda N (%55), egzersiz grubunda N (%40), üçüncü trimesterde ise, egzersiz grubunda N (%55) oranında görülürken, kontrol grubunun tamamında DRA oluştuğu tespit edildi. Abdominal kas kuvveti ise, egzersiz grubunda ikinci trimesterde artıp, üçüncü trimesterde sabit kalırken, kontrol grubunda her iki trimesterde giderek azaldı. Çalışmamızda ikincil olarak değerlendirilen parametrelerden bel ağrısı, postür, yorgunluk ve psikolojik durum açısından egzersiz programının gebeler üzerinde iyileştirici etkisi görüldü (p0.05). Yaşam kalitesi algısının ise egzersiz grubunda arttığı veya yüksek seviyede korunduğu tespit edildi. Bu çalışma ile, klinik pilates egzersizlerinin gebeler için ideal ve güvenilir bir egzersiz formu olduğu ve abdominal kaslar üzerindeki etkisi ile DRA oluşumunu büyük ölçüde engellediği objektif olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this project was to determine the effects of clinical Pilates exercise program on the abdominal muscle strength and the presence and size of diastasis recti abdominis (DRA) in pregnant women. Subjects were divided into 2 groups, 20 pregnant women participating in pilates exercise program and 20 non-exercising pregnant women. Exercise group joined in the program for 2 times a week, each lesson lasting one hour, for 20 weeks. DRA was measured according to Noble. Abdominal muscle strength, the rectus abdominis, obliquus abdominis and iliopsoas muscles were evaluated separately, with the modified manual muscle testing. Evaluations were repeated 3 times; first, second and third trimesters. In the first trimester, DRA was not seen at any of the pregnant women, in the second trimester it was seen at N (%40) of exercising group, N (%55) of non exercising one and in the third trimester it was seen at N (%55) of exercising group, and N (%100) of non-exercising one. While abdominal muscle strength of the exercise group improved in the second trimester and remained stable in the third trimester, in the control group the muscle strength decreased repetitively. The exercise program had a healing effect on low back pain, posture,fatigue and physicological status as the seconder parameters evaluated in the study(p0.05). In the health quality scale,the perception of well being scores increased or remained in a good state in the exercise group. In this study, it was cited objectively that, clinical pilates exercises is an ideal and reliable form of exercise and by the effect on the abdominal muscles, the exercises prevent the presence of the DRA.