Şizofrenik hastalara uygulanan zayıflama diyet tedavisinin antropometrik ölçümlere ve bazı biyokimyasal değişkenlere etkisi
Effects of weıght loss dıet therapy on antropomethrıc measurements and some bıochemıcal varıables wıthın schızophrenıc patıents
- Tez No: 301479
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Nutrition and Dietetics, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma, Nisan 2011-Temmuz 2011 tarihleri arasında, Manisa Özel Ege Hayat Bakım Merkezi'nde yaşayan, DSM-IV tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış VKİ>27 kg/m2 olan kadın hastalar (n=15) ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran VKİ>27 kg/m2 olan sağlıklı kadın bireyler (n=15) üzerinde zayıflama diyet tedavisinin ağırlık kaybına, antropometrik ölçümlere ve bazı biyokimyasal bulgulara etkilerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Soruşturma yöntemiyle bireylerin temel özellikleri belirlenmiş, antropometrik ölçümler ve kan örnekleri alınmıştır. Bireylere kişiye özel diyetleri hazırlanmış ve beslenme eğitimleri çalışma başlangıcında uygulanmıştır. Katılımcıların üç günlük yiyecek tüketimi ve fiziksel aktivite kayıtları tutulmuştur. Diyetin etkinliğini belirlemek amacıyla bireyler her hafta tartılmış, diğer antropometrik ölçümler ve kan örnekleri başlangıçta, 1. ayda ve 2. ayda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted on April 2011- July 2011 for evaluate the effects of weight loss diet therapy on weight reduction, anthropometric measurements and some biochemical variables. Participants are BMI>27 kg/m2 female inpatients with a diagnosis of schizophrenia according to DSM-IV diagnostic criteria (n=15) hospitalized in Private Aegean Life Health Care Center and healthy female volunteers who have BMI>27 kg/m2 (n=15) which applicate to Manisa Mental Health and Diseases Hospital Diet Polyclinic. Primary demographic variables of the participants are evaluated with a brief questionnaire; anthropometric measurements and blood samples were taken. Participant?s three days consecutive diet and physical activity records were logged. Personalized diet recipes prepared and the nutrition educations were conducted continuously. In order to evaluate diet?s efficacy, participants were weighted every week; other anthropometric measurements and blood samples were collected at the beginning and at the end of first and second months.