Açık kapanışlı olgularda rapid molar ıntruder (RMI) ve mini-vida ile molar intrüzyonunun dental iskeletsel ve yumuşak dokular üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An evaluation of dental, skeletal and soft tissue changes of molar intrusion with rapid molar ıntruder (RMIı) and mini-screws in patients with openbite
  1. Tez No: 301491
  2. Yazar: ERDİNÇ BAHAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Postadölesan açık kapanışlı olgularda Rapid molar Intruder (RMI) ve mini vida ile molar intrüzyonu sonucu elde edilen dentofasiyal yapıdaki dişsel, iskeletsel ve yumuşak doku değişikliklerinin incelenmesini amaçlayan prospektif bir çalışma planlanmıştır. Çalışmaya iskeletsel ve dental olarak açık kapanış maloklüzyonuna sahip 33 birey dahil edilmiştir. Çalışma grubu kendi içinde rastgele seçilerek RMI ve minivida gruplarına ayrılmıştır. RMI grubunda RMI apareyi (American Orthodontics Co.) alt ve üst molar bantların bukkal yüzeyine puntolanan tüplere bilateral olarak uygulanmıştır. Mini-vida grubunda ise alt ve üst bukkal kortikal kemiğe 1.6 mm çapında, 8 mm uzunluğunda mini-vidalar (DEWIMED®) 1.ve 2. premolar dişler arasına ve 1.ve 2. molar dişler arasına, her yarım çenede 2 vida olacak şekilde yerleştirilmiş ve molar dişlere vidalar vasıtasıyla niti coilspring kullanılarak intrüzyon kuvveti uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 16.0 paket programı kullanılarak Wilcoxon ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda RMI ve mini-vida gruplarında istatistiksel olarak anlamlı molar intrüzyonları izlenmiş, dental iskeletsel ve yumuşak doku bulgularında iyileşmeler gözlenmiş ve her iki tekniğin de, ön açık kapanış tedavisinde etkin bir tedavi seçeneği olduğu görülmüştür. Kök rezorpsiyonu, İntrüzyon süreleri ve miktarları açısından gruplar arasında istatisitiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of thıs prospective study to evaluate dental, skeletal and soft tissue changes of molar intrusions with Rapid molar intruder (RMI) and mini-screws in patients with openbite. The study consisted of 33 patients who have skeletal and dental open-bite malocclusion. The study sample randomly divided into RMI and mini-screw subgroups. In the RMI group, RMI appliances produced by American Orthodontics Co. were inserted bilaterally in upper and lower molar buccal tubes. In the mini-screw group, 8 mm length and 1,6 mm diameter mini-screws were inserted in the buccal cortical bone between the 1. and 2. premolar and 1. and 2. molar teeth. 2 mini-screws were applied for each quadrant. By using NiTi coil-springs and screws, intrusion force was produced for molar teeth. The data was analyzed at SPSS 16.0 level. Wilcoxon and Mann Whitney U tests were used. The results of our study showed that in both groups there are significant amounts of molar intrusions. Improvement of dental, skeletal and soft tissue changes indicated that both techniques can be used efficiently in treatment of anterior open-bite cases. There were no statistically significant differences between the groups regarding root resorptions, intrusion amounts and times.