Kronik periodontitisli bireylerde uygulanan platform modifikasyonlu implantların değerlendirilmesi
Evaluation of dental platform switched implants in patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 301497
  2. Yazar: BASSAM ELGHARABLY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA F. TÖZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son zamanlarda kaybedilen dişlerin protetik rehabilitasyonunda dental implant destekli protezlerin kullanılması artmaktadır. Dental implantlar gelişimi sırasında birçok tipte kullanıldıktan sonra kök şeklinde olan titanyum dental implant uygulamaları geniş bir şekilde kabul görmüştür. Dental implant etrafında meydana gelen marjinal alveolar kemik yıkımı implant başarısı için anahtar rol oynamaktadır. Platformu değiştirilen implantlarda, implantın çapına göre daha dar dayanak yerleştirilerek implant-dayanak birleşimi implantın orta aksına taşınmaktır. Platformu değiştirilen implantlarda, geleneksel implantlara göre daha az marjinal kemik kaybı veya hiç kemik kaybı olmadığı iddia edilmektedir. Platformu değiştirilen implantların yumuşak ve sert dokularda daha iyi uyum ve estetik sağladığı birçok klinik çalışmada gösterilmiştir. İmplant stabilitesi, implantın uzun dönem başarısı için vazgeçilmez bir etkendir. Rezonans frekans analizi ve mobilite ölçüm cihazı ile noninvaziv ve kolay bir şekilde İmplantın stabilitesini değerlendirilmek mümkündür. Çalışmamızın amacı; kemik içi dental implant boyun bölgesinde meydana gelen kemik kaybının en aza indirildiği platform modifikasyonlu dental implantların, kronik periodontitisli bireylerdeki etkisinin klinik, radyolojik ve biyokimyasal yönden başarısının incelenmesidir. Çalışmamızda H.Ü. Periodontoloji A.B.D.'na başvuran ve implant destekli protez uygulanması planlanan bireyler seçilmiştir. İmplantlar uygulandıktan sonra 24 haftaya kadar yüklenmeden izlenmiştir. Takip zamanında rezonans frekans analizi, mobilite ölçüm cihazı ile implantın stabilitesi ölçülmüştür. peri-implant sulkus sıvısı örnekleri toplanıp nitrik oksit seviyesi biyokimyasal olarak tayin edilmiştir. Paralel teknik ile radyograflar alınarak marjinal kemik yıkımı incelenmiştir. Periimplant yumuşak dokuyu değerlendirmek için klinik indeksler kaydedilmiştir. İmplantın stabilitesinin implant yerleştirildikten sonra ilk 8 haftaya kadar düşmekte olduğu ve daha sonraki kontrol zamanlarında yükselerek başlangıç değerlerine döndüğü izlenmiştir. İmplantın stabilitesi saptamak için mobilite ölçüm cihazına göre rezonans frekans analizi daha üstün olduğu saptanmıştır. Platformu değiştirilen implantlar, protetik yükleme yapılmadan, tek aşamalı cerrahi ile yerleştirildiğinde marjinal kemik yıkımına neden olabilir. Takip döneminde marjinal kemik yıkımı giderek artmıştır. Marjinal kemik yıkım miktarının, implantın stabilitesi, nitrik oksit seviyeleri ve klinik indeksleri ile ilişkisi saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of dental implant-supported prostheses is increasing in prosthetic rehabilitation of lost teeth. During the development of dental implants and after using many different types, root-shaped titanium dental implant practices have been widely accepted. Marginal alveolar bone destruction that occurs around the dental implant plays a key role in the success of the implant. In platform switched implants, a narrower abutment than the diameter of the implant is placed and implant-abutment junction is moved to the middle axis of the implant. It is claimed that platform switched implants have less or no bone loss compared to traditional implants. Several clinical studies have demonstrated platform modified implants provide a better coherence and esthetics both in hard and soft tissues. Implant stability is an indispensable factor for the long term success of the implant. It is possible to evaluate the implant stability in a non-invasive and easy way with resonance frequency analysis and mobility measurement device. The aim of our study is to analyze the effect of platform modified endossoeus dental implants, in which less bone resorption has been claimed to occur in the neck region are used on chronic periodontitis subjects interms of clinical, radiological and biochemical success. In the study, partially edentulous patients referred to the Department of Periodontology at Hacettepe University were selected. Implants without occlusal loading were monitored for 24 weeks. During the study, implant stability was analyzed with resonance frequency analysis and mobility measurement device. Peri-implant sulcus fluid samples were collected and the level of nitric oxide was biochemically determined. Radiographs were taken using parallel technique and marginal bone loss was analyzed. The clinical indices were recorded to evaluate the peri-implant soft tissue. It was monitored that after the implant was placed, the implant stability reduced during the first 8 weeks and after that increased to preliminary values. In determining the implant stability, resonance frequency analysis was found superior to mobility measurement device. In the case platform switched modification implants are placed with one stage surgery and without loading, marginal bone loss was presented. Marginal bone loss gradually increased during the monitoring period. There were no relations found between marginal bone loss amount with implant stability, nitric oxide levels and clinic indices.