Kronik periodontitisli bireylerde periodontal başlangıç tedavisine yardımcı olarak uygulanan sistematik doksisiklin HCI ve ibuprofen kombanasyonunun etkinliğinin klinik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
The clinical and biochemical evaluation of systemic doxycycline and ibuprofen combination used as an adjunct to initial periodontal therapy in chronic periodontitis
  1. Tez No: 157668
  2. Yazar: AYŞE CANSU ZEREN BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN GÜLDEN IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
87 6. ÖZET Bu çalışma, periodontal başlangıç tedavisiyle birlikte uygulanan, sistemik doksisiklin ve ibuprofenin, beraber veya ayrı ayrı, 13 gün süreyle kullanıldıklarındaki klinik sonuçlarının ve dişeti oluk sıvısındaki prostaglandin E2 ile matriks metalloproteinaz-8 düzeyleri üzerindeki etkilerinin, karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Kronik periodontitise sahip, yaşları 31-66 arasında değişen (ortalama 43,05±8,03), 16' sı kadın, 24' ü erkek olmak üzere, toplam 40 birey, rastlantısal ve eşit olarak dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda, sadece periodontal başlangıç tedavisi yapılırken, deney gruplarında, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemlerine ek olarak; sistemik doksisiklin, ibuprofen veya bu ikisinin kombinasyonu uygulanmıştır. Bireylerin, tedavi öncesinde ve tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylara ait plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, dişeti kenarı konumu, sondalanabilir cep derinliği ve rölatif ataşman düzeyi değerleri kaydedilmiş ve dişeti oluk sıvısı örnekleri elde edilerek, prostaglandin E2 ve matriks metalloproteinaz-8 düzeyleri enzim immunoassay yöntemi ile değerlendirilmiştir. Grupların tekrarlayan ölçümlerinde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), grup içi zamana bağlı karşılaştırmalarda Newman-Keuls çoklu karşılaştırma testi; gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile Tukey çoklu karşılaştırma testi ve nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi yapılmıştır. Değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkileri, Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın grup içi bulguları değerlendirildiğinde; hem kontrol hem de tüm deney gruplarında, tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylarda, plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve rölatif ataşman düzeyi ile tüm biyokimyasal parametrelerde başlangıca göre anlamlı azalma görülürken, dişeti kenarı konumunda artış olduğu gözlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarımızın sonuçları, birlikte veya ayrı ayrı uygulanan doksisiklin ve ibuprofenin, periodontal başlangıç tedavisine klinik ya da biyokimyasal olarak katkısı olmadığını ortaya koyarken, hiçbir sistemik uygulamanın, diğerine üstünlük sağlamadığı belirlenmiştir. Ayrıca, dişeti oluk sıvısındaki prostaglandin E2 ve matriks metalloproteinaz-8 düzeylerinin değerlendirilmesinin, periodontal başlangıç tedavisinin etkinliğinin belirlenmesinde kullanılabilecek bir yöntem olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
88 7. SUMMARY The present study was designed to analyze the clinical efficacy of systemic doxycycline and ibuprofen, when used combined or separately, as an adjunct to initial periodontal therapy for 13 days and to evaluate their effects on gingival crevicular fluid prostaglandine E2and matrix metalloproteinase-8 levels. A total of 40 patients (mean age 43,05±8,03) with chronic periodontitis were randomly and equally placed in four study groups. The control group received scaling and root planing procedures, while the test groups additionally received doxycycline, ibuprofen or the combination of these, systemically. Clinical measurements, including plaque index, sulcus bleeding index, location of gingival margin, probing pocket depth and relative attachment level were recorded and gingival crevicular fluid samples were obtained at the baseline and 1, 3, 6 months after therapy. Following the collection of all samples, gingival crevicular fluid levels of prostaglandine E2 and matrix metalloproteinase-8 were evaluated using enzyme immunoassay technique. Statistical evaluation of the results were performed by one-way analysis of variance (ANOVA) and Newman-Keuls multiple comparison test for the repeated intergroup measurements. One-way analysis of variance and Tukey' s multiple comparison test was used for the intragroup evaluations. The correlations between variables were determined using Linear Regression analysis. Results of our intragroup comparisons revealed, significant improvements in both clinical and biochemical parameters, following initial periodontal therapy. However, no adjunctive benefit of combined or separately used doxycyline and ibuprofen was detected, clinically or biochemically, when intergroup comparisons were considered. Furthermore, it may be speculated that, the detection of prostaglandine E2 and matrix metalloproteinase-8 levels in gingival crevicular fluid, might be used, in order to assess the efficacy of initial periodontal therapy.