Tiroid kanserli hastaların demografik, histopatolojik ve ultrasonografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of thyroid cancer patients' demographic, histopathological and ultrasonographic features
- Tez No: 301502
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları polikliniğine başvuran tiroid kanserli hastaların, poliklinik arşiv dosya kayıtları incelenmiş ve bazı parametreler ele alınarak retrospektif bir çalışma yapılmıştır.Tümör boyutuna göre iki gruba (Grup 1; tümör boyutu 1 cm) ayrılan hastaların yapılan Student-t testinde; her iki grup arasında yaş, fT3, fT4, TSH, TG, anti-TPO, anti-TG, tamamlayıcı operasyon, postoperatif ses kısıklığı ve hipokalsemi belirtileri, tümörün multifokal olması, tümörün bilateral yerleşimi, nodül halosu, nodül anteroposterior çapı, nüks, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçları, nodül yapısı ve nodül ekosu, preoperatif ve postoperatif tanı özellikleri bakımından anlamlı ilişki saptanmadı.Grup 1 ve 2 arasında cinsiyet açısından karşılaştırma yapıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak sınırda anlamlılık saptandı. Grup 1 ve 2 arasında, TG değeri açısından bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Grup 1'de ekstratiroidal tutulumu olan hasta saptanmadı ve iki grup arasında ekstratiroidal tutulumun varlığı ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Grup 2'de, tiroid kanserli nodüllerde ultrasonografik olarak saptanan mikrokalsifikasyon bulunma oranı diğer gruba göre daha fazla saptandı ve bu fark, istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Her iki grup arasında tümör tipleri açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Grup 2'de tüm invazyon tipleri diğer gruba göre daha sık saptanmış olup, bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bulundu. Çalışmamızda; hastaların %79,85'i evre-1, %6,20'si evre-2, %9,30'u evre-3 ve %4,65'i evre-4 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study investigates the file records in polyclinic archive of thyroid cancer patients consulting to the department of endocrinology and metabolic diseases of medical faculty of Isparta Süleyman Demirel University, and a retrospective study was carried out based on certain parameters.The Student-t-tests carried out for the patients who were divided into two groups (Group 1; tumor dimension 1 cm) a significant relationship was not found between the two groups in terms of age, fT3, fT4, TSH, TG, anti-TPO, anti-TG, complementary operation, post-operative hoarseness and hypocalcemia symptoms, multifocal tumor, bilateral positioning of tumor, nodule halo, nodule anteroposterior diameter, recurrence, thyroid fine needle aspiration biopsy results, nodule structure and nodule echo, pre-operative and post-operative diagnosis features.A comparison between Groups 1 and 2 in terms of sex revealed a statistically near-significant difference between the groups. In terms of TG value, a statistically significant correlation was found to be between Groups 1 and 2. In Group 1, no patient with extrathyroidal involvement was found and a significant correlation was found between the two groups in regard to the presence of extrathyroidal involvement. In Group 2, the rate of ultrasonographically found microcalcification in nodules with thyroid cancer was higher than that of the other group and this difference was found to be statistically significant. A significant relationship was found between the groups in terms of tumor types. In Group 2, all invasion types were more frequent than that of Group 1, which was found to be statistically significant as well. In the study, an important part (79,85%) of the patients were determined in the stage-1, while others (6,20%, 9,30% and 4,65%) were in the stage-2, stage-3 and stage-4, respectively.