Karpal tünel sendromunda transvers karpal ligaman traksiyonunun etkinliği
The efficacy of traction of transverse carpal ligament in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 301503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY SOYUPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda idiyopatik karpal tünel sendromu (KTS) tedavisinde transverskarpal ligaman traksiyonunun klinik ve elektrofizyolojik olarak etkinliğiniaraştırmayı hedefledik.Çalışmaya anamnez, fizik muayene ve elektrodiagnostik çalışmalarla idiopatikKTS tanısı konulan 36 hasta (63 el) alındı. Hastalar Grup 1 ve Grup 2 olmak üzereiki gruba ayrıldı. Grup 1'deki 32 ele C-TRAC? karpal tünel tedavi sistemikullanılarak, 180 mmHg basınç ile traksiyon uygulandı. Grup 2'de yer alan 31 ele ise20 mmHg basınç ile traksiyon uygulandı.Traksiyon, iki hafta boyunca günde üç kez uygulandı. Ayrıca tüm ellere, ikihafta boyunca el bileği splinti uygulandı. Hastalar, tedavi öncesinde, 2 haftalıktedavi programı sonunda ve 6. haftada yapılan kontrollerde Vizuel Analog Skala(VAS) Ağrı, VAS Uyuşma, VAS Karıncalanma, Tinel Testi, Phalen Testi ve BostonKarpal Tünel Sorgulama Anketi (BKTSA) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the clinical and electrophysiological efficacy oftransverse carpal ligament traction in idiopathic carpal tunnel syndorme (CTS)treatment.36 patients (63 hands) with electrodiagnostic evidence of CTS were included inthe study. Patients were separated into two groups as Group 1 and Group 2. 32 handsin Group 1 underwent transverse carpal ligament traction by using C-TRAC? carpaltunnel treatment system with the pressure of 180 mmHg, while 31 hands in Group 2underwent this system with pressure of 20 mmHg.Traction was performed for two weeks and three times a day. All hands werealso underwent wrist-splinting for two weeks. Patients were evaluated with VisualAnalogue Scale (VAS) for pain, VAS for numbness, VAS for tingling, Tinnel test,Phalen test and Boston carpal tunnel questionnaire (BCTQ) at the beginning, at theend of two week and at the sixth week.