Sezaryen operasyonlarında intratekal uygulanan hiperbarik bupivakain ile hiperbarik bupivakain fentanyl kombinasyonunun etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of hyperbaric bupivacaine applied intrathecally and combination of fentanil added to hyperbaric bupivacaine in cesarean section
- Tez No: 817869
- Danışmanlar: UZMAN ECDER ÖZENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, sezeryen operasyonlarında intratekal hiperbarik bupivakaine eklenen fentanilin hemodinamik, duyusal ve motor blok üzerindeki etkisi ve yan etkiler incelenmiştir. Çalışmaya elektif sezaryen operasyonuna alınacak, ASA II, 50 gönüllü miad gebe dahil edildi. Olgular rastgele 2 eşit gruba ayrıldı. Spinal anestezi (25 G spinal iğne, L 3-4 veya L4-5 aralığı) sırasında Grup 1'e 10 mg hiperbarik bupivakain, Grup 2'ye 7,5 mg hiperbarik bupivakain ve 25 µg fentanil uygulandı. Duyusal blok düzeyi 'Pin Prick' testi ile dermatom düzeyi olarak, motor blok derecesi ise 'Bromage Skalası' ile değerlendirildi. Hemodinamik veriler, duyusal ve motor blok başlama süreleri, maksimum sensorial ve motor blok seviyesi, total duysal blok süresi, motor blok sonlanma süresi ve yan etkiler kaydedildi. Gruplar arası demografik veriler benzerdi. Her iki grupta da bazal değerlere göre tüm ölçüm zamanlarında ortalama arter basınçlarında anlamlı düşüş saptandı (hepsi için p=0.05). Grup 2'de motor ve duysal blok başlama süresi daha kısa, duyusal blok süresi daha uzun ve motor blok süresi ise anlamlı olarak daha kısaydı (hepsi için p=0.001) (Tablo 1). Grup 1'de bulantı (%24) sık görülmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.46) (Tablo 2). Spinal anestezide, 25 µg fentanil eklenmesi önemli yan etkiler olmadan duyusal blok seviyesini hızla arttırır, motor blok regresyon süresini kısaltır ve daha uzun duyusal blok süresi sağlar. İntratekal hiperbarik bupivakain ve fentanil kombinasyonu iyi postoperatif analjezi sağlar. Böylece sezaryen operasyonlarında erken mobilizasyon sağlayarak anestezi kalitesini arttırır.
Özet (Çeviri)
This trial examined the effect of fentanyl added to intrathecal hyperbaric bupivacaine on hemodynamics, sensory and motor block and side effects for elective cesarean sections. In the study, 50 ASA II, volunteer term pregnant who underwent elective cesarean section were included. The patients were randomly distributed into 2 groups of 25. Group I was given 10 mg 0.5 % hyperbaric bupivacaine, Group II was given 7,5 mg 0.5 % hyperbaric bupivacaine plus 25 mcq fentanyl intrathecally (25-G Quincke spinal needle, L 3-4 or L4-5 level). The sensory block level was evaluated by 'PinPrick' test, and the degree of motor block was evaluated using the 'Bromage Scale'. Hemodynamic data, the initiation time of sensorial and motor block, the reaching time of the highest sensory block, duration of total sensorial block, the resolution time of motor blockade and side effects were recorded. Demographic data between groups were similar. There was a significant decrease in mean arterial pressures at all measurement times compared to baseline values in both groups (p=0.05 for all). In Group 2, the initiation time of motor and sensory block was shorter, the duration of sensory block was longer, and the duration of motor block was significantly shorter (p=0.001 for all) (Table 1). Although nausea was common (24%) in Group 1, it was not statistically significant (p=0.46) (Table 2). The addition of fentanyl 25 µg for spinal anesthesia rapidly increases the level of sensory block, shortens the motor block regresion time, provides a longer sensory block time without significant adverse effects. The combination of intrathecal hyperbaric bupivacaine and fentanyl provide good postoperative analgesia. Besides, it increases the quality of anesthesia by providing early mobilization in cesarean section.