Kuraklığa dayanıklı mahlep (Prunus mahaleb L.) klon anacı seçimi
Clonal selection in Prunus mahaleb L. rootstock with drought resistant
  1. Tez No: 301579
  2. Yazar: İBRAHİM KÜRŞAT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma çelikle kolay olarak çoğaltılan ve kurağa dayanıklı yeni mahlep anaçları elde etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada; 29 mahlep genotipinin köklenme kaabiliyetleri belirlenmiş, köklenme oranları %3,3 (60TM10) - %61,6 (60TM30) arasında bulunmuştur. SL64 anacının köklenme oranı ise % 33,3 olarak tespit edilmiştir. En yüksek köklenme oranı gösteren üç genotip, SL64 mahlep klon anacı ile karşılaştırmalı olarak kuraklık testlerine tabi tutulmuştur. Kuraklık testlerinde dört farklı sulama konusu uygulanmıştır (S1= Eksik nemin tarla kapasitesine getirilmesi, S2= S1 konusuna verilen suyun %70 oranında uygulanması, S3=S1 konusuna verilen suyun %40 oranında uygulanması, S4=S1 konusuna verilen suyun %10 oranında uygulanması). Genotiplerin kurağa dayanımlarının belirlenmesinde, klorofil içeriği (klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil), yaprak alanı, stoma sayısı, stoma eni, stoma boyu, bitki boyu, bitki gövde çapı, pH, absisik asit, toplam şeker ve toplam nişasta incelenmiştir. Artan kuraklık stresine bağlı olarak genotiplerde klorofil içeriği azalmış absisik asit içreği ise artmıştır. 60TM30 nolu tip tartılı derecelendirme yöntemine göre kuraklık stresinden en az etkilenmiştir. Araştırmada mahlep genotipleri ile SL64 anacı arasındaki genetik yakınlık araştırılmış, incelenen genotiplerle SL64 anacı arasında genetik yakınlık katsayısı 0,62 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to determine easy propagated cuttings drought resistant mahalep rootstock. For this purpose rooting ratio of 29 mahalep genotypes were determined. Rooting ratio ranged between 3,3% (60 TM 10) to 61,6% (60 TM 30). The rooting ratio of SL64 was 33,3%. We compared the drought resistant between mahalep rootstock and highly rooted 3 genotypes of SL 64 rootstock. Four different irragation regimes were applied (S1= completing water deficient to field capacity, S2= 70% of S1 application, S3= 40% of S1 application, S4= 10% of S1 application). Chlorophyll content (chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll), leaf area, stomata number, stomata with, stomata lenght, plant height, plant trunk diameter, pH, absisic acid, total sugar and total starch were investigated as drought resistant criterias of selected genotypes. As drought resistant increased chlorophyll content decreased absisic acid content increased. It was found that genotype 60TM30 was the least affected in drought stres. The genetic relatedness coefficient between mahalep genotypes and SL64 was found 0.62.