Hücresel antioksidan savunma sistemindeki rolü açısından kanserde serum selenyum düzeylerinin spektrofluorometrik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 30160
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 303
Özet
- 267 - ÖZET öncelikle kanser olmak Üzere, çeşitli hastalıklar ile selenyum eksikliği arasında anlamlı korelasyon olduğunu ortaya koyan çeşitli epidemiyolojik ve klinik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada kanserli (n=101) ve sağlıklı bireylerde (n=101) serum Se düzeyleri saptanmıştır. Kanserli olgular aşağıdaki primer tümörleri içeren bireylerden oluşmaktadır: Mide (n=10), Kolon (n=10), Larinks (n=10), Serviks (n=10), Over (n=10), Prostat (n=10), Meme (n=10), Mesane (n=10) ve Diğer bölgeler (n=ll). Kontrol grubu ve tüm kanserli olgularda serum Se düzeylerinin ortalaması (±SD) sırasıyla 94.1 ng/L (±12.5) ve 69.2 M-g/L (±11.1) olarak saptanmıştır. Kanserli ve normal bireylerdeki serum Se düzeylerine girişimde bulunabilecek yas, cinsiyet, quetelet indeksi (kg/m2), sigara içme durumu, alkol alımı ve diyet gibi faktörlerin etkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra kanser türüne bağlı olarak serum Se düzeylerinin değişimi tartışılmıştır. Verilerimiz kanser türü ile serum Se düzeyleri arasında over kanserliler hariç, çok belirgin bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır. Kanser ile ilişkili olarak serum Se düzeyleri konusunda yapılacak olan prospektif çalışmalar bu ilişki konusunda daha fazla bilgi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
- 268 - SUMMARY In various clinical and epidemiological studies it has been observed that there is an inverse correlation between serum selenium levels and the incidence of certain types of cancer. In this study serum Se levels in cancer patients (n=101) and healthy controls (n=101) were measured. The cancer group included patients with the following primary site tumors: Stomach (n=10), Colon (n=10), Larynx (n=10), Lung (n=10), Cervix (n=10), Over (n=10), Prostat (n=10), Breast (n=10), Bladder (n=10) and Other sites (n=ll). The mean (±SD) values for Se were found to be 94.1 M.g/L (±12.5) in controls and 69.2 ng/L (±11.1) in the cases. Cases and controls were compared with respects to a number of potentially confounding factors: age, sex, quetelet index (kg/mz ), smoking status, alcohol intake and diatary intake. Serum Se concentrations were also discussed releated to the spesific site of cancer. Our data indicate that there are no apparent associations between serum Se concentration and several types of cancer expect over Ca. Thus, prospective studies which will be done on serum Se levels as related to cancer may provide more information on this relationship.