A computational approach to the core of Eunicellins
Eunicellin'in merkezine bilgisayar destekli bir yaklaşım
- Tez No: 301696
- Danışmanlar: PROF. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Asimetrik Diels-Alder tepkimesi yıllardır oldukça ilgi toplamaktadır. Son zamanlarda siklokatılmalarda katalizörlerin kullanımına olan ilgi, doğal ürün sentezi boyunca karmaşık stereoseçiciliği sağlamadaki kapasitesilerine bağlı olarak ivme kazanmıştır. Bu çalışmada bir deniz metaboliti olan eunicellin'in iskeletini ve bazı doğal ürünlerde bulunan orta büyüklükteki halkalı eterlerin ikisini oluşturmak için moleküliçi Diels-Alder tepkimesinin kiral imidazolidinonlarla diastereoseçicilikteki kökeni araştırıldı. Diastereoseçiciliğin nedenini daha iyi anlayabilmek için, ilk olarak çalışılan tepkime halkasız öncül, yedi, sekiz ve dokuz üyeli tepkenlerin aldehit substituentli ve aldehit sübstituenti olmadan moleküliçi Diels-Alder tepkimesiydi. Siklokatılma tepkimesinin endo ve ekzo seçiciliği ve termal tepkimelerin hızları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. İkinci olarak, üç halkalı çekirdeği sentezlemek için yedi üyeli halkanın organokatalizör kontrollü moleküliçi Diels-Alder tepkimesi incelendi. Son olarak, sekiz ve dokuz üyeli Diels-Alder modeli öncüllerinin siklokatılma tepkimeleri orta büyüklükteki halka kısıtlamalarının etkilerini rasyonelleştirmek ve moleküliçi Diels-Alder tepkimesinin kiral imidazolidinonlar ile diastereoseçicilikteki farkını aydınlatmak için ilaveten araştırıldı. Bu çalışmada, MacMillan Katalizörünün mekanizma ve tepkimenin seçiciliği üzerindeki etkisi Yoğunluk Fonsiyonları Teorisi (DFT) ile incelenmiş ve ayrıntılı bir biçimde tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The asymmetric Diels-Alder reaction has attracted much interest for decades. Most recently, interest in the use of catalysts in cycloadditions has gained momentum due to their capacity to provide complex stereoselectivity throughout natural product synthesis. In this study, the origin of diastereoselectivity of intramolecular Diels-Alder reaction with chiral imidazolidinones is investigated to construct the skeleton of eunicellin which is a marine metabolite and two of medium ring ethers found in some natural products. The first reaction of interest was the intramolecular Diels-Alder reaction of acyclic precursor, seven, eight and nine membered reactants with and without aldehyde substituent in order to better understand the origin of diastereoselectivity. The exo and endo selectivity of the cycloadditon reactions, and the rate of thermal reactions are discussed in detail. Secondly, an organocatalyst controlled intramolecular Diels-Alder reaction of seven membered ring to synthesize the tricyclic core is investigated. Lastly, the cycloaddition reactions of eight and nine membered model Diels-Alder precursors are further explored to rationalize the effects of medium ring constraints and to elucidate the difference in diastereoselectivity of the intramolecular Diels-Alder reaction with chiral imidazolidinones. In this work, the effect of MacMillan Catalyst on the mechanism and stereoselectivity of the reaction have been studied with DFT and discussed in detail.